piątek, 19 lutego 2021 11:25, aktualizacja 4 lata temu

175. rocznica rzezi galicyjskiej. Dziś symboliczne obchody

Autor Aleksandra Tokarz
175. rocznica rzezi galicyjskiej. Dziś symboliczne obchody

Dziś przypada 175. rocznica krwawego stłumienia próby wzniecenia powstania narodowego, co wydarzyło się w ramach równolegle zaplanowanej i zbrodniczo przeprowadzonej tzw. rzezi galicyjskiej. To jedna z najtragiczniejszych kart nie tylko w dziejach regionu tarnowskiego, ale także w historii Polski. Fundacja Pro Patria Semper, jak co roku, zaprasza na spotkanie i modlitwę przy Mogile Rabacyjnej na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

Od wielu lat środowiska skupione wokół Festiwalu Niepodległości, a teraz także instytucjonalnie wokół Fundacji Promocji Dziedzictwa Lokalnego PRO PATRIA SEMPER, starają się kultywować pamięć o tych dramatycznych, bratobójczych aktach i ich ofiarach. Do udziału w obchodach zaproszono przedstawicieli samorządów Tarnowa, a także powiatów tarnowskiego, dąbrowskiego, brzeskiego, dębickiego i mieleckiego. Z tych miejsc bowiem pochodziły ofiary rabacji, które pochowane zostały we wspólnej Mogile na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

- W tej najsmutniejszej z mogił najstarszej tarnowskiej nekropolii, jak nazywał ją nieodżałowany Ś.P. Antoni Sypek, spoczywają szczątki co najmniej 207 osób – informuje Piotr Dziża z Fundacji Pro Patria Semper.

W tym roku, z powodu panującej wciąż pandemii, obchody rocznicowe będą mieć charakter jedynie symboliczny i co najwyżej kameralny. Uroczystość ku czci ofiar rabacji będzie miała miejsce dzisiaj, 19 lutego, o godzinie 18 przy Mogile Ofiar Rabacji na Cmentarzu Starym w Tarnowie.

- Jesteśmy bowiem przekonani, że zgodzicie się z nami: stale i konsekwentnie musimy Polsce i światu przypominać nie tylko o bolesnej martyrologii, bohaterach i ofiarach dramatycznych doświadczeń historycznych oraz ich krwawym przebiegu, ale także chlubną prawdę o tym, jak z traumą wywołaną tymi tragicznymi doświadczeniami poradziła sobie nasza lokalna wspólnota - mówi Piotr Dziża. - W tym przypadku, prawdę o tym, jak proces zrozumienia przyczyn, ekspiacji oraz zadośćuczynienia za poczynione zło przyczynił się do uzyskania narodowej świadomości przez potomków uczestników rabacji, a następnie przysłużył świętej sprawie niezależnego bytu wolnej Ojczyzny. Owa roztropna reakcja na narodową tragedię, przyczyniła się bowiem także do tego, że to właśnie tutaj, a nie gdzie indziej, realnie zaczęła się w r. 1918 odradzać wolna Polska. Wspólnie dajmy świadectwo pamięci o zbrodni, ale i promujmy przykład do naśladowania, jaki - w reakcji na zbrodnię – dała nasza lokalna wspólnota

Rzeź galicyjska rozpoczęła się 19 lutego, choć do pierwszych napadów na dwory doszło już 18 lutego. Zbrojne gromady chłopów zrabowały i zniszczyły w ciągu kilku dni w drugiej połowie lutego 1846 roku ponad 500 dworów w cyrkułach: tarnowskim (tu zagładzie uległo ponad 90% dworów), bocheńskim, sądeckim, wielickim, jasielskim. Chłopi oblegali również miasta, np. Limanową i Grybów. Zamordowano, często w bardzo okrutny sposób (stąd określanie tych wydarzeń terminem rzeź) od ponad 1200 do 3000 osób, niemal wyłącznie ziemian, urzędników dworskich i rządowych oraz kilkudziesięciu księży.

Ofiary powstania chłopskiego spoczywają głównie na cmentarzu komunalnym przy ul. Orackiej w Bochni, w Rozdziele i na Starym Cmentarzu w Tarnowie. Część ofiar z okolic Tarnowa została pochowana w masowych grobach poza miastem, w miejscu, gdzie później powstał Stary Cmentarz w Tarnowie.

fot. Wikipedia/Jan Lewicki - Praca własna User:Mathiasrex Maciej Szczepańczyk

Obserwuj nas w Google News

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka