czwartek, 21 stycznia 2021 07:13

Tarnów. 7 osób zakażonych koronawirusem pomimo szczepionki. Trafili na SOR

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. 7 osób zakażonych koronawirusem pomimo szczepionki. Trafili na SOR

Siedmiu medyków z regionu tarnowskiego jest zakażonych Covid-19 pomimo przyjęcia szczepionki. Jak informuje PAP, osoby te źle się poczuły, w związku z czym trafiły na SOR. Wcześniej pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa przyjęły w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie.

Według ustaleń PAP w związku z powikłaniami możliwymi po szczepieniu na Covid-19 na SOR trafiło osiem osób. Chodzi o pacjentów z Tarnowa i Limanowej, przy czym u zaszczepionych w Tarnowie wykryto Covid-19.

Siedmiu tarnowskich medyków, kilka dni po szczepieniu, zgłosiło się na SOR Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza. Źle się czuły, jednak nie na tyle, aby pozostać w szpitalu. Po wykonaniu testów w kierunku wykrycia zakażenia koronawirusem okazało się, że są one … dodatnie.

- Pytanie, czy zakaziły się już po szczepieniu, ponieważ organizm mógł być wtedy trochę osłabiony, czy miały COVID-19 już w chwili szczepienia. Zdaje się, że COVID-19 w chwili szczepienia jest bardziej prawdopodobny – powiedział PAP rzecznik prasowy placówki Damian Mika.

Przez osiem godzin hospitalizowana była także jedna z pielęgniarek limanowskiego Szpitala Powiatowego im. Miłosierdzia Bożego. Później kobieta trafiła na kilkudniowe zwolnienie. Jak potwierdziła w rozmowie z PAP przełożona pielęgniarek, kobieta poczuła się źle po upływie 40 minut od szczepienia – wzrosło jej ciśnienie i była osłabiona.

Jak informowała na początku stycznia szefowa komisji ds. bezpieczeństwa EMA Sabine Straus, preparaty chronią przed zachorowaniem, a efekty uboczne są rzadkie i w większości mało dolegliwe. Zgodnie z zapowiedziami polskiego rządu, osoby, u których wystąpią niepożądane objawy poszczepienne, będą mogły liczyć na świadczenie pieniężne z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych.

Fundusz kompensacyjny dotyczący szczepień. Znamy szczegóły
- Zdecydowaliśmy się w przypadku szczepień na COVID, które budzą emocje, zmienić sposób dochodzenia odszkodowania. Zmiana polega na powołaniu funduszu kompensacyjnego. Procedura ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym i uprościć system – poinformował podczas dzisiejszego briefi…

fot. ilustracyjne

Tarnów - najnowsze informacje