środa, 13 stycznia 2021 11:20

Tarnów: Dyrektor banku wyłudził kredyty na ponad milion złotych!

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: Dyrektor banku wyłudził kredyty na ponad milion złotych!

60-letni Marek K., były już szef jednego z podtarnowskich oddziałów Banku Spółdzielczego został oskarżony przez prokuraturę o wyłudzenie kilkudziesięciu kredytów. Mężczyzna wykorzystywał do tego dane klientów, do których miał dostęp. Były dyrektor ukradł także, bezpośrednio z konta swojego klienta niemal 55 tysięcy złotych w dwóch transzach. Oszustwa wyszły na jaw, kiedy osoba, z której konta został nielegalnie zaciągnięty jeden z kredytów, zgubiła dowód osobisty i zgłosiła się do banku.

Do Prokuratury Okręgowej wpłynął akt oskarżenia przeciwko pięciu osobom, które działając w porozumieniu wyłudziły i przywłaszczyły sobie łącznie niemal 2 miliony złotych. Wśród nich kierownik oddziału Banku Spółdzielczego z południa powiatu tarnowskiego. Mężczyzna w latach 2016-2018 wyłudził 60 kredytów. Przyznał się do winy, jednak jego tłumaczenia są zaskakujące. Wyjaśnił bowiem, że jeden z klientów banku Bogdan W. żalił mu się, że jego żona jest chora na nowotwór. Ten nie ma pieniędzy, aby pokryć drogie leczenie. Dyrektor banku postanowił mu pomóc. Pieniądze z oszustw przekazywał Bogdanowi W. na leczenie żony.

W Tarnowie trwa walka o czyste powietrze
Rok 2020 był w Tarnowie rekordowym pod względem liczby likwidacji palenisk na paliwo stałe. - Pozbyliśmy się z miasta około 500 „kopciuchów” – mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa. Na około 500 wymienionych pieców, głównie węglowych, 412 wymieniono dzię…

Bogdan W. przekonywał śledczych, że od znajomego dyrektora banku wziął tylko niewielką część wyłudzonych pieniędzy. Badania podpisów przeprowadzone przez śledczych wykazały jednak, że Bogdan W. przyjął zdecydowanie więcej pieniędzy, niż twierdził. Dodatkowo, zdaniem prokuratury, pomógł Markowi K. w wyłudzeniu 27 kredytów, w tym także na członków rodziny.

Marek K. pożyczył również kwotę niemal 600 tys. zł od znajomych mu osób. Kwoty tej nie spłacił. Jak twierdził, popadł w kłopoty finansowe, a pieniędzy potrzebuje na dokończenie domu syna. Łączna suma wyłudzonych pieniędzy sięga 2 milionów złotych.

Marek K. fałszował zaświadczenia o zatrudnieniu i inne wymagane przy składaniu wniosków kredytowych dokumenty. Sam je zatwierdzał, a gotówkę przelewał na własne konto. W procedurze aktywnie pomagali mu 60-letnia pracownica banku Maria H., która pomagała fałszować dokumenty i podrabiała podpisy. Stwierdziła, że pomagała dyrektorowi, chociaż miała świadomość, że dokumentacja jest fałszywa. Na ławie oskarżonych zasiądzie także Zbigniew K. i jego syn Kamil K., którym zarzucono udział w oszustwach i podrabianie dokumentów. W ich mieszkaniach znaleziono kilkanaście pieczątek różnych firm oraz ksera dowodów osobistych różnych osób.

Nauczyciele w Tarnowie nie chcą się testować. Dlaczego?
W tym tygodniu odbywają się masowe testy dla nauczycieli, którzy 18 stycznia mają wrócić do szkół. Tarnowscy nauczyciele nie chcą się jednak testować. Powodów jest kilka. Badania przesiewowe dla tarnowskich nauczycieli prowadzone mają być w specjalnym testbusie. Który stanie na starej Kapłanówce. P…

Akt oskarżenia liczby ponad 150 stron. Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia.

fot. ilustracyjne/pixabay

Tarnów - najnowsze informacje