wtorek, 13 sierpnia 2019 13:58

Tarnów: "Jaskółka" odchodzi do archiwów

Autor Marzena Gitler
Tarnów: "Jaskółka" odchodzi do archiwów

W niektórych środowiskach w mieście toczą się rozmowy o nazwie nowej hali widowiskowo – sportowej w Mościcach, która powstała na miejscu hali „Jaskółka”, a której budowa dobiega końca. Koncepcje są różne – jedni stawiają na dawną nazwę, inni na nowoczesność i obecnie obowiązujące trendy.

Oficjalna nazwa inwestycji, czyli obiektu w budowie brzmi: Centrum Przygotowań Paraolimpijskich Hala Widowiskowo-Sportowa „Jaskółka”. Niedawno, gdy Grupa Azoty nie wyraziła zainteresowania objęciem patronatu nad halą i nadaniem nazwy Azoty Arena, pojawiła się propozycja, aby halę nazwać Tarnów Arena: nazwa prosta, jednoznacznie identyfikująca z miastam całkowicie nowy obiekt i oddająca jego widowiskowo-sportowy charakter. Stąd pomysł ogłoszenia konkursu na projekt logo z taką właśnie nazwą.

Część tarnowian, a zwłaszcza mościczan, wydaje się przywiązana do dawnej nazwy z członem „Jaskółka”, na co zwracał uwagę w swoich ostatnich wypowiedziach dla lokalnych mediów prezydent Roman Ciepiela, podkreślając, że przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby w codziennej miejskiej praktyce funkcjonowała nazwa Tarnów Arena Jaskółka. Jednak tego rodzaju zestawienie może brzmieć dość dziwnie dla osób z zewnątrz, nieznających tarnowskich realiów, więc w celach oficjalnych, informacyjnych i promocyjno-marketingowych, stosowana będzie nazwa Tarnów Arena.

Notabene pewnie nie wszyscy pamiętają, że nazwa „Jaskółka” została nadana obiektowi dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia, w wyniku prasowego plebiscytu, ale nigdy nie została formalnie usankcjonowana.

Pojawiają się też głosy, aby wykorzystać charakterystyczne logo jaskółki w locie. Koncepcja raczej nierealna i nieprzystająca do nowej hali. Znane logo pochodzi z dawnego znaku Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach, zostało zaadaptowane dla Zakładów Azotowych im. Feliksa Dzierżyńskiego, później zmienione zostało dla potrzeb „Azotów” jako spółki i sygnowano nim worki z nawozami sztucznymi. Ostatnia modyfikacja, już bardzo symboliczna, powstała dla Grupy Azoty. Logo używane było też przez lata i bywa stosowane obecnie przez żużlowców i piłkarzy Unii Tarnów, nie można też zapomnieć o Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaskółka”. Do nowej hali raczej nie pasuje.

Przypomnijmy, iż do historycznej już nazwy nawiązał projektant nowego obiektu – widok dachu z góry przypomina ogon jaskółki w locie, co powinno zadowolić wielbicieli nazwy nieistniejącej już hali.

Reasumując: nowa hala i nowa nazwa – Tarnów Arena.

inf. i foto: UMT

Tarnów - najnowsze informacje