środa, 30 września 2020 13:17

Tarnów: Muzeum chce kupić kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: Muzeum chce kupić kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej

Muzeum Okręgowe w Tarnowie ma szansę wejść w posiadanie kolejnego fragmentu Panoramy Siedmiogrodzkiej. Chodzi o dwumetrowy obraz przedstawiający postać huzara na koniu.

Informację o obrazie zdobyto na początku tego roku, a zaraz potem podjęto działania mające na celu ustalenie autentyczności fragmentu Panoramy. Dwóch niezależnych ekspertów ją potwierdziło. Muzealnicy złożyli już wniosek o pozyskanie funduszy na zakup fragmentu obrazu autorstwa Jana Styki.

–Niestety muzeum nie dysponuje takimi środkami finansowymi, więc zgłosiliśmy się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie grantu na zakup obrazu. Wnioski będą rozpatrywane do końca października i jeśli się uda, to pod koniec grudnia dostaniemy dofinansowanie i wtedy jak najszybciej będziemy chcieli zakupić fragment, o którym mowa – wyjaśnia Kazimierz Kurczab, pełniący obowiązki dyrektora tarnowskiego muzeum.

Muzeum posiada w swoich zbiorach 22 fragmenty Panoramy, z czego dwa z nich to depozyty. Znaleziony fragment byłby już 23. Jak dodaje dyrektor Kurczab, czasem właśnie przez przypadek muzeum dowiaduje się o kolejnych obrazach. Tak było i teraz.

Warto dodać, że w ubiegłym roku muzeum kupiło również szkic panoramy. Panorama Siedmiogrodzka powstała w 1897 roku. Przedstawia zdobycie Sybinu przez powstańców węgierskich pod dowództwem generała Józefa Bema.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje