niedziela, 14 marca 2021 11:41

Tarnów. Polsko-węgierska przyjaźń w Parku Strzeleckim

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Polsko-węgierska przyjaźń w Parku Strzeleckim

Od poniedziałku, 15 marca, w Parku Strzeleckim przy mauzoleum generała Józefa Bema, będzie można zobaczyć niezwykłą wystawę „Nad Wisłą i Dunajem. Z dziejów przyjaźni polsko-węgierskiej w XX wieku”, będącą opowieścią o wielowiekowej przyjaźni Polski i Węgier. Jej ekspozycja jest jednym z elementów obchodów 227. rocznicy urodzin Józefa Bema.

Wystawa autorstwa Archiwum Państwowego w Kielcach składa się z pięciu tematycznych części. Pierwsza nosi nazwę „Węgrzy i Polacy podczas Wielkiej Wojny” i jest wspomnieniem m.in. propolskich sympatii wśród Węgrów, efektem których była wspólna walka w wojsku. Kolejna część zatytułowana „Polska i Węgry między dwiema wojnami” opowiada o pomocy udzielonej Polsce przez Węgry w czasie wojny w 1920 roku oraz o współpracy kulturalnej i naukowej.  „Pomoc węgierska w latach II wojny światowej” to trzeci element wystawy, który skupia się na propolskiej polityce władz węgierskich, dzięki której tysiące Polaków uzyskało schronienie na Węgrzech. Okres powojenny, zatytułowany „Polacy i Węgrzy w czasie powstania węgierskiego w 1956 roku”, relacjonuje odbiorcom ekspozycji, jak po wojnie Polacy i Węgrzy podjęli działalność na rzecz niepodległości swoich krajów, które znalazły się za żelazną kurtyną. „Na drodze do wolności” kończy wystawę zatrzymując się na współczesnym etapie przyjaźni polsko-węgierskiej.

Tarnów. „Złota rączka” już od kwietnia
Za realizację programu “Złota rączka” będzie odpowiedzialny Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy współudziale Powiatowego Urzędu Pracy. Dzięki niemu seniorzy, osoby niepełnosprawne i długotrwale chore będą mogły liczyć na pomoc w usuwaniu drobnych usterek.

- Wystawa mogła powstać dzięki zaangażowaniu wielu osób. Składa się z dokumentów archiwalnych, fotografii, korespondencji, prasy, pamiątek osobistych i rodzinnych pochodzących z wielu archiwów i muzeów (węgierskich i polskich). Znajdują się w niej także elementy ze zbiorów prywatnych - informuje Urząd Miasta.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje