środa, 31 sierpnia 2022 08:33

Tarnów. Przeczytajmy wspólnie "Ballady i romanse" Mickiewicza

Autor Katarzyna Jamróz
Tarnów. Przeczytajmy wspólnie "Ballady i romanse" Mickiewicza

Jak co roku, w pierwszych dniach powrotu do nauki, odbędzie się finał akcji Narodowego Czytania. Tym razem dzieci i młodzież, a także dorośli, będą mogli posłuchać „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza. To w najbliższą niedzielę o godzinie 11 w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i Romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu

– napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W niedzielę (4 września) w Teatrze im. Ludwika Solskiego aktorzy przeczytają ballady wieszcza. Na Małej Scenie o godzinie 11 do lektury zasiądą Piotr Hudziak, Jerzy Pal, Ireneusz Pastuszak oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. Oprawą muzyczną wydarzenia zajmie się SunDay Quarte w składzie: Karolina Konieczko – I skrzypce, Agnieszka Chajec – II skrzypce, Ewa Więcek-Drożdż – altówka, Katarzyna Wrona – wiolonczela.

Spotkanie realizowane będzie w ramach zadania „Słuchaj dzieweczko!”. Dofinansowano za środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wstęp wolny.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy Narodowe Czytanie odbyło się w 2012 roku. Wtedy czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Inf./Fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje