czwartek, 9 maja 2024 13:40

Pierwszy taki przypadek w historii miasta. Małgorzata Mękal przewodniczącą Rady Miasta w Tarnowie

Autor Patryk Trzaska
Pierwszy taki przypadek w historii miasta. Małgorzata Mękal przewodniczącą Rady Miasta w Tarnowie

Rewolucyjna zmiana w Tarnowie. Radni wybrali Małgorzatę Mękal na stanowisko przewodniczącej Rady Miasta w Tarnowie. Jest to historyczny moment, ponieważ nigdy wcześniej tego stanowiska nie piastowała kobieta.

Podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie, radni wybrali nową przewodniczącą Rady Miejskiej i jej zastępców. Przewodniczącą została Małgorzata Mękal, natomiast zastępcami Grażyna Barwacz i Mirosław Biedroń.

W wyborach na stanowisko przewodniczącego udział wzięło dwoje kandydatów: Mirosław Biedroń i Małgorzata Mękal. W tajnym głosowaniu, Małgorzata Mękal otrzymała 15 głosów, a Mirosław Biedroń 8. W wyborach na wiceprzewodniczących zarówno na Grażynę Barwacz, jak i na Mirosława Biedronia głosowali wszyscy 23 radni.

Warto zaznaczyć, że jest to historyczna zmiana w Tarnowie. Nigdy wcześniej stanowiska przewodniczącego rady miejskiej nie pełniła kobieta. Małgorzata Mękal przypomniała o tym fakcie w swoim wpisie na platformie X. "Przewodnicząca Rady Miejskiej w Tarnowie to ja! Pierwsza kobieta w historii na tym stanowisku!" – napisała polityczka Koalicji Obywatelskiej.

Rada Miejska w kadencji 2024-2029 liczy 23 radnych. Najliczniej reprezentowane są w niej kluby Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości – po 8 osób. Pięcioro radnych zasiadać będzie w RM z ramienia Naszego Miasta Tarnów, dwóch reprezentuje natomiast Tak dla Tarnowa.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka