piątek, 24 stycznia 2020 05:02

Tarnów rozbuduje kompostownię. Za ile?

Autor Marzena Gitler
Tarnów rozbuduje kompostownię. Za ile?

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Tarnowie rozpoczęło rozbudowę kompostowni. Inwestycja ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Nie będzie tania.

Na początek zakupiono dwie najważniejsze dla kompostowni maszyny: młyn i  sito. Sito wykorzystywane jest do ostatniego etapu produkcji kompostu, czyli przesiania przetworzonych odpadów zielonych. Urządzenie kosztowało niemal 800 tys. zł.  Młyn, za który zapłacono 1,3 mln zł, służy do rozdrabniania większych odpadów, jak np. gałęzie. Wykorzystywany też będzie do rozdrabniania niektórych odpadów wielkogabarytowych zbieranych w PUK.

To da dodatkowe korzyści w  postaci łatwiejszego magazynowania, przeładunku i transportu odpadów  tego typu – mówi Piotr Zieliński, zastępca kierownika składowiska w PUK.  

Jak działa kompostownia?

Trafiają do niej selektywnie zebrane odpady zielone. Po wyładowaniu usuwa się z nich zanieczyszczenia nieulegające biodegradacji, a następnie przepuszcza przez młyn, który nie tylko rozdrabnia większe fragmenty, ale również równomiernie miesza różne składniki (liście, trawę itp.). Tak przygotowany materiał układa się w pryzmach, które przez kilka miesięcy co tydzień regularnie są  przerzucane. Po tym czasie materiał przesiewany jest przez sito i powstaje wysokiej jakości kompost Fertilo.

Kompostownia powstanie obok  nowopowstałego punktu PSZOK. Będzie nowocześnie wyposażona i znacznie większa niż dotychczasowa (funkcjonująca dotąd kompostownia zajmuje pół  hektara powierzchni, nowa będzie miała nieco ponad hektar). Z  przerabianych obecnie 6 tys. ton rocznie przerób wzrośnie do 10 tys. ton, z możliwością powiększenia.

Budowa nowej kompostowni jest koniecznością - wyjaśnia Urząd Miasta w Tarnowie - bowiem od kilku lat wyraźnie widać wzrost ilości dostarczanych do PUK odpadów zielonych. Na razie, by nie przekroczyć ustalonego w zezwoleniu limitu 6 tys. ton rocznie, od września 2019 r. PUK mocno  ograniczyło przyjmowanie odpadów zielonych - są przyjmowane tylko z miasta i gminy Tarnów. Nowa kompostownia pozwoli przyjmować odpady z  większego obszaru i tym samym zwiększyć zyski naszej spółki.

Ile kosztuje kompostownia?

Koszt nowej tarnowskiej kompostownio to prawie 13,8 mln zł. Na tę kwotę składają się pieniądze z UE i  budżetu miasta.

inf. i foto: UMT

Tarnów - najnowsze informacje