niedziela, 15 września 2019 13:20

Tarnów: Więcej ścieżek rowerowych w Mościcach

Autor Marzena Gitler
Tarnów: Więcej ścieżek rowerowych w Mościcach

W Mościcach powstanie nowa ścieżka rowerowa, łącząca ul. Czerwonych Klonów z basenem oraz z istniejącą ścieżką rowerową przy ul. Kwiatkowskiego. Inwestycja ma zostać ukończona do czerwca 2020 roku. Koszt prac to 1,3 mln złotych, część tej kwoty stanowi dofinansowanie ze środków europejskich.

Oprócz budowy ścieżki rowerowej w ramach inwestycji zaplanowano montaż 23 stojaków na 46 rowerów. Pojawią się dwie wiaty rowerowe wraz ze stojakami. Zadaszone wiaty pojawią się m.in. przy Miejskim Domu Sportu w Mościcach oraz w pobliżu Centrum Sztuki Mościce. W przypadku tego ostatniego będzie to wspomniany Miejsce Obsługi Rowerzystów, czyli miejsce odpoczynku dla cyklistów. Pod dachem znajdzie się stolik, miejsca siedzące oraz zestaw zawierający narzędzia do naprawy jednośladów. Ponadto chodniki zostaną przebudowane, obniżone zostaną krawężniki. Wszystko po to, by mógł powstać ciąg pieszo-rowerowy. Ścieżka rowerowa wykonana będzie z masy bitumicznej, natomiast część dla pieszych z kostki brukowej. Trasa dla rowerzystów będzie oświetlona.

Inwestycja zostanie wykonana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że ta sama firma wykona zarówno dokumentację techniczną, jak i przystąpi do robót budowlanych. W rozstrzygniętym przetargu wyłoniono wykonawcę robót. Inwestycję przeprowadzi konsorcjum firm: spółki Lider-Pietras oraz Budrem. Prowadzone prace budowlane nie mają utrudniać ruchu pojazdów i pieszych – zgodnie z warunkami przetargu, niemożliwe jest zamknięcie ruchu w pobliżu wykonywanej inwestycji.

Budowa ścieżki rowerowej w Mościcach to jedno z czterech zadań realizowanych w ramach projektu „Trasy Rowerowe Pogórza”. Zadanie realizowane jest we współpracy z Tarnowską Organizacją Turystyczną oraz gminami subregionu, m.in. z gminami Tarnów, Borzęcin, Wietrzychowice oraz Szczurowa. Na ten projekt miasto otrzymało dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

inf. i foto: (ww)/ UMwT

Tarnów - najnowsze informacje