wtorek, 7 lipca 2020 12:54

Tarnowianie walczą z koronawirusem w... Kongo

Autor Marzena Gitler
Tarnowianie walczą z koronawirusem w... Kongo

Centrum dla Trędowatych w Republice Konga walczy z koronawirusem. Wykryto tam dwa przypadki zakażenia.

– Robimy co możemy, by przestrzegać zasad bezpieczeństwa, ale warunki są trudne – mówi misjonarka siostra Noemi – józefitka.

– Staramy się zachęcać naszych podopiecznych przede wszystkim do mycia rąk. To jest trudna sytuacja, bo warunki nam na to nie pozwalają. Musimy się starać, żebyśmy mieli zabezpieczony dopływ wody. Środki czystości sami przygotowujemy dla naszych chorych – dodaje.

Siostra Noemi głosi Ewangelię w Republice Konga od 36 lat, a od 34 lat pracuje w Centrum dla Trędowatych w Brazzaville. Józefitka współpracuje z tarnowskimi misjonarzami.

– Cieszę się, że mogę pomóc ludziom często odrzuconym przez środowisko, rodziny i najbliższych. To wsparcie duchowe, ale także pomoc materialna. Organizujemy Msze św., przygotowujemy do sakramentów św. – opowiada misjonarka.

W szpitalu przebywa 20 chorych na trąd, którzy są pod opieką sióstr. Józefitki wspierają także potrzebujących, którzy proszą o leki i pomoc żywnościową. Jak dodaje misjonarka, pandemia sprawiła, że ludziom żyje się coraz trudniej i brakuje im pieniędzy nawet na garstkę ryżu.

Dla tych, którzy chcieliby złożyć ofiarę na misje prowadzone przez siostry ze Zgromadzenia św. Józefa podajemy adres i numer rachunku bankowego:

Referat Misyjny Sióstr św. Józefa
ul. Moniuszki 8, 31-518 Kraków
PKO BP I O/Kraków
Nr r-ku 96 1020 2892 0000 5602 0157 5265
Dar na misje – szpital dla trędowatych w Kongo

Tarnów - najnowsze informacje