środa, 3 lutego 2021 09:38

Tarnowscy drogowcy mają ambitne plany. Co zaplanowano na ten rok?

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnowscy drogowcy mają ambitne plany. Co zaplanowano na ten rok?

Kontynuacja przebudowy ulicy Lwowskiej (wszystkie trzy etapy), rozbudowa węzłów komunikacyjnych i dróg dojazdowych w rejonie dawnego „Owintaru”, modernizacja ulic Nowy Świat, przebudowa ul. Równoległej, jak również ulic: Warsztatowej, Romanowicza oraz integracja transportu publicznego – to najkosztowniejsze i najpoważniejsze zadania zaplanowane na ten rok przez Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

– Oprócz tych inwestycji zamierzamy także realizować wiele działań zmierzających do poprawy estetyki miasta i komfortu mieszkańców – mówi Artur Michałek, dyrektor ZDiK. – Jak zawsze, istotnym elementem naszej pracy będzie planowanie i projektowanie zadań, które zrealizujemy w przyszłości.

Do jesieni powinien być gotowy pierwszy etap przebudowy Lwowskiej – realizowany właśnie odcinek od potoku Małochlebówka do wjazdu do Szpitala Wojewódzkiego. Równocześnie, w zaawansowanej fazie projektowej, znajdują się dwa kolejne etapy tej inwestycji – tak by w efekcie zmodernizowany został cały ciąg – od ul. Orkana do granicy miasta w kierunku wschodnim.

Groźny wypadek na ul. Czystej w Tarnowie! Samochód wjechał w drzewo
Do groźnego wypadku doszło wczoraj w godzinach popołudniowych na ul. Czystej w Tarnowie. Kierowca osobowego BMW uderzył w przydrożne drzewo, blokując jeden pas ruchu. Droga w miejscu wypadku przez kilkadziesiąt minut była całkowicie zablokowana. Z niewyjaśnionych jak na razie przyczyn 21-letni kie…

W rejonie „Owintaru” jako pierwsze powstanie rondo na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej, Narutowicza i Sikorskiego. Przebudowane zostaną ulice do niego prowadzące. Kolejnym elementem będzie budowa drugiego ronda – u zbiegu ulic Narutowicza i Bandrowskiego. Modernizacja obejmie także ulicę Sikorskiego – a także ul. Szkotnik do Szujskiego.

Dzięki budowie nowego węzła przesiadkowego przy ulicy Krakowskiej, w sąsiedztwie tzw. plant kolejowych, bezpieczniejsza i wygodniejsza będzie komunikacja na tym odcinku.

Realizowane będą, rozpoczęte pod koniec ubiegłego roku, remonty ulic Warsztatowej i Romanowicza.

Wiele działań zaplanowano na tarnowskiej starówce – zarówno na samym rynku (którego remont już się zakończył), jak i w Pasażu Tertilla, a także na ulicach wokół najważniejszego miejskiego placu – tzn. ul. Zakątnej, Wekslarskiej, Franciszkańskiej czy ul. Batorego – gdzie przewiduje się remont nawierzchni i poprawę standardów technicznych oraz aspektów estetycznych.

Tegoroczne działania ZDiK sprawią, że wypięknieje ulica Wałowa, która stanie się zielonym i wygodnym miejscem spotkań. Stanie się to zarówno za sprawą trzech parkletów – na wniosek w ramach budżetu obywatelskiego, jak i całej koncepcji zmiany wyglądu popularnego deptaku. Podobne działania będą prowadzone również na ulicach i placach znajdujących się w jego sąsiedztwie.

Na tarnowskich ulicach 500 wolontariuszy WOŚP. Ile udało się zebrać?
Za nami 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ostatnia niedziela stycznia należała do wolontariuszy, którzy pomimo niskich temperatur i ograniczeń pandemicznych zbierali pieniądze i tym samym wspierali szczytną inicjatywę. W tym roku Tarnowskiemu Sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej P…

Zazielenią się okolice wiat autobusowych. Pasażerowie będą mogli oczekiwać na miejskie autobusy na przystankach, wokół których będą rosły pnącza i kwiaty.

Sporo czasu pracownicy ZDiK spędzą w tym roku przygotowując nowe przebudowy i modernizacje. Wśród nich znajdzie się opracowanie dokumentacji projektowych przebudowy ulic Błonie, Ablewicza, Niedojadły. Prowadzone również będą prace projektowe nowych ścieżek rowerowych, przygotowane zostaną również dokumentacje remontowe trzech miejskich „obiektów mostowych”.

- Oczywiście będziemy także prowadzili wiele mniejszych inwestycji, dotyczących modernizacji ulic i przebudowy chodników czy też montażu oświetlenia w wielu miejscach w mieście – zapewnia dyr. Michałek.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje