środa, 1 września 2021 07:13

Tarnowscy uczniowie u progu nowego roku szkolnego. „Nie wszystko możemy przewidzieć”

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnowscy uczniowie u progu nowego roku szkolnego. „Nie wszystko możemy przewidzieć”

1920 uczniów w szkołach podstawowych i 1050 dzieci w przedszkolach wróci dziś do szkolnych ławek placówek w gminie Tarnów. Jak podkreślają władze gminy, wszystkie szkoły są przygotowane na ich przyjęcia po wakacyjnej przerwie. Ważne jest jednak dbanie o bezpieczeństwo epidemiczne.

- Liczymy, że przed nami rok szkolny w trybie nauki bezpośredniej, a nie zdalnej. Musimy być odpowiedzialni i wzajemnie dbać o swoje bezpieczeństwo, bo rzeczywistość jasno pokazuje, że nie wszystko możemy przewidzieć. Możemy jednak przeciwdziałać ewentualnemu zagrożeniu – mówi wójt Grzegorz Kozioł. Tuż przed pierwszym dzwonkiem, gospodarz gminy Tarnów, w przeszłości wieloletni nauczyciel, zwraca się do wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli z życzeniami dobrego czasu, słowami otuchy i z nadzieją na normalność.

Początek nowego roku szkolnego stanie pod znakiem bezpieczeństwa epidemicznego. Instrukcja, wydana przez resort edukacji i Główny Inspektorat Sanitarny, jest niezwykle szczegółowa. Zawarto w niej między innymi informacje, wedle których do szkół mogą uczęszczać wyłącznie uczniowie bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na nich obowiązek kwarantanny luz izolacji domowej. Ponadto zdrowe dzieci muszą być wyposażone w maseczki ochronne. Jednym z kluczowych elementów programu Bezpiecznego powrotu do szkół jest stworzenie punktów szczepień w placówkach szkolnych.

Uczniowie w wielu wypadkach wracają do placówek, które przeszły wakacyjny lifting. Niektóre mają za sobą poważne prace inwestycyjne, a pozostałe remonty polegające głównie na odnawianiu pomieszczeń i poprawie ich estetyki. - Dla przykładu, w Szkole Podstawowej w Tarnowcu stare wejście do szkoły zostało odrestaurowane. Ściany umocniono styropianem, siatką i klejem oraz pokryto nowym kolorem, który ściśle nawiązuje do elewacji budynku. To sprawia, że wejście doskonale łączy się z całym otoczeniem. Dzięki tym pracom obejście szkoły przybrało estetyczny wygląd - relacjonują władze gminy.

W Łękawce prowadzone były intensywne prace modernizacyjne. W tamtejszej szkole remontowany był dach, rynny i kominy. Środki na ten cel pochodziły z budżetu gminy Tarnów. W placówce ponadto ze środków własnych szkoły prowadzony był remont kuchni.

W pozostałych obiektach oświatowych zrealizowano drobniejsze remonty m.in. odmalowywano pomieszczenia lekcyjne, gospodarcze, były one też dodatkowo wyposażane. W Niepublicznej Szkole Podstawowej w Koszycach Małych cyklinowane były podłogi, w Szkole Podstawowej w Zbylitowskiej Górze – ze starej, nieużywanej sali komputerowej wygospodarowano i dostosowano do potrzeb uczniów dodatkową salę lekcyjną, a w Szkole Podstawowej w Zgłobicach malowana była klatka schodowa.

Wszystkie placówki zostały też generalnie posprzątane. Odnowione obiekty już dziś przyjmą, po długiej przerwie, uczniów.

inf. UG Tarnów, fot. ilustracyjne/pixabay

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka