Pewnie niejeden mieszkaniec Krakowa pamięta otwarcie Tesco na ul. Kapelanka. Hipermarket stanął pod koniec lat 90 w miejscu Starej Tandety i był jednym z pierwszych sklepów wielkopowierzchniowych w mieście.
Wielka hala, ogromny wybór towarów, telewizory od posadzki pod sufit, wybór sprzętu AGD czy nawet schody ruchome robiły wrażenie na każdym kliencie. A dojechać do sklepu mógł każdy, bo bezpłatne linie autobusowe T1 i T2 dowoziły klientów z Azorów i Placu Centralnego. Ale to już historia. Za 3 dni Tesco na Ruczaju zostanie ostatecznie zamknięte. Na nic zdały się próby modernizacji sklepu, dopasowywanie oferty do obecnych czasów. Nie pomogło również, że od około 20 lat jako jedyny wielkopowierzchniowy sklep był otwarty 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Ostatnie dni Tesco w Krakowie. Sklep czynny do soboty
Tesco nie nadążyło za dyskontami. Przez ponad dwie dekady zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków. Nikogo już nie dziwiły dobrze zaopatrzone sklepy, nie musimy kupować „na zapas”. Zamiast jeździć na wielkie zakupy do hipermarketów, wolimy podjechać kilka razy w tygodniu do wygodniejszych dyskontów, które znajdują się kilka minut drogi od naszego miejsca zamieszkania. Dodatkowo eksperci punktując porażki sieci z Wielkiej Brytanii wymieniają scentralizowanie zakupów i marketingu na rynki w Czechach, Słowacji, na Węgrzech i w Polsce. Kolejnym i zarazem ostatnim ciosem był zakaz handlu w niedziele.
Obecnie w Tesco przy ul. Kapelanka 54 trwa całkowita wyprzedaż towaru. Zniżki ostatnich produktów na prawie pustych półkach sięgają 60%. Sklep miał zostać zamknięty pod koniec października, jednak znak przed wejściem informuje, że ostatnie zakupy zrobimy w sobotę 23 października. W grudniu ma zostać otwarty w tym miejscu Kaufland. Sklepy w pasażu mają działać przez cały okres modernizacji.
Ciąg dalszy artykułu pod zdjęciami
[Zdjęcia] Puste półki w Tesco Kapelanka
Tesco w Polsce
Tesco weszło do naszego kraju w 1995 roku kupując sieci Minor, Madex i Savia. W 1997 roku główne biuro zostało przeniesione do Krakowa. Po 2000 roku sklep rozwijał swoją działalność w Polsce przejmując kolejne sieci, między innymi Hit czy Leader Price. 9 lat później sklep uruchomił swój program lojalnościowy „Clubcard” reklamowany przez Krysię i Henia - sympatyczne, animowane postacie.
Od lipca 2012 Tesco jako pierwsze w kraju uruchomiło e-zakupy z dostawą do domu. Zamówione produkty były dostarczane w Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Szczecinie, Bydgoszczy, Tychach, Gdyni oraz Warszawie. Przez 8 lat działania sklep zrealizował ponad 8 mln zamówień o łącznej wadze ponad 300 tys. ton. Ostatnie zamówienie dotarło do klienta 31 października 2020.
W 2020 roku Tesco zostało przejęte przez właściciela sieci Netto.
Tesco w Polsce miało około 450 sklepów pod własnym szyldem. Do końca października ostatnie sklepy zostaną zamknięte. 26 letnia historia Tesco w Polsce dobiega końca.