poniedziałek, 11 maja 2020 09:08, aktualizacja 5 lat temu

Testy na koronawirusa dostępne dla wszystkich na kwarantannie. Gdzie je można zrobić?

Autor Marzena Gitler
Testy na koronawirusa dostępne dla wszystkich na kwarantannie. Gdzie je można zrobić?

Ruszyły punkty, w których osoby kończące kwarantannę mogą poddać się testom pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2. Testy nie są obowiązkowe. Informacja o możliwości ich wykonania będzie rozsyłana SMS-em.

W województwie małopolskim od dziś funkcjonuje dziewięć dodatkowych punktów pobrań, w których osoby kończące kwarantannę będą mogły poddać się testom pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2.

- To wzmocnienie systemu, pozwalające jeszcze dodatkowo weryfikować liczbę zakażonych i poszerzać diagnostykę. To też doskonały przykład elastycznego rozwiązania, po które sięgamy w działaniach związanych z koronawirusem – mówi wojewoda Piotr Ćwik.

Możliwość przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa u osób kończących obowiązkową kwarantannę wprowadziło przyjęte na początku maja rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące część obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Zakłada ono, że do specjalnie wyznaczonych punktów pobrań wymazów będą mogły zgłaszać się osoby w 12. dobie kwarantanny.

O możliwości skorzystania z testu informuje specjalnie stworzony system informatyczny, rozsyłający do osób kończących kwarantannę powiadomienia SMS. Pierwsze SMS-y informujące o możliwości skorzystania z takich wymazów do mieszkańców Małopolski powinny być rozesłane już dzisiaj. Na badanie trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i znać swój nr PESEL.

Do wyznaczonego punktu należy dotrzeć własnym środkiem transportu. Jeżli ktoś nie dysponuje samochodem, w 12 dobie kwarantanny wymaz będzie mogł być pobrany u niego w domu. Osoba, która kończy kwarantannę i chce skorzystać z badania, powinna telefonicznie skontaktować się z najbliższym punktem pobrań i ustalić dogodny termin zgłoszenia.

W Małopolsce wymazy potrzebne do przeprowadzenia testów będą pobierali medycy ze:

  • Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu,
  • Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu,
  • Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach,
  • Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni
  • Szpitala powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Szpitala powiatowego w Brzesku,
  • Szpitala powiatowego w Proszowicach,
  • Szpitala powiatowego w Zakopanem,
  • Szpitala powiatowego w Krynicy-Zdroju.

Wyznaczone pomieszczenia, w których będą przyjmowani zainteresowani, znajdują się przy wejściach do szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć, oddziałów zakaźnych czy też w specjalnych namiotach ustawionych przed budynkami placówek. Szpital w Bochni ma przygotowaną sterylną „budkę”, służącą do pobierania wymazów, zaś w Zakopanem nie ma konieczności wysiadania z samochodu, a medycy materiał biologiczny pobiorą przez uchyloną szybę auta.

Koszty wszystkich wykonanych testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. W całej Polsce utworzenie punktów pobrań materiału biologicznego zadeklarowało już ponad 160 placówek. Lista nie jest zamknięta i będzie na bieżąco aktualizowana.

Biorąc pod uwagę zmianiającą się ilość osób na kwarantannie można szcować, że w Małopolsce przebadanych może zostać dodatkowo ok. 600 osób dziennie.

Źródło informacji o punktach pobrań: MOW NFZ

Obserwuj nas w Google News

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka