poniedziałek, 11 maja 2020 09:08

Testy na koronawirusa dostępne dla wszystkich na kwarantannie. Gdzie je można zrobić?

Autor Marzena Gitler
Testy na koronawirusa dostępne dla wszystkich na kwarantannie. Gdzie je można zrobić?

Ruszyły punkty, w których osoby kończące kwarantannę mogą poddać się testom pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2. Testy nie są obowiązkowe. Informacja o możliwości ich wykonania będzie rozsyłana SMS-em.

W województwie małopolskim od dziś funkcjonuje dziewięć dodatkowych punktów pobrań, w których osoby kończące kwarantannę będą mogły poddać się testom pod kątem koronawirusa SARS-CoV-2.

- To wzmocnienie systemu, pozwalające jeszcze dodatkowo weryfikować liczbę zakażonych i poszerzać diagnostykę. To też doskonały przykład elastycznego rozwiązania, po które sięgamy w działaniach związanych z koronawirusem – mówi wojewoda Piotr Ćwik.

Możliwość przeprowadzania testów wykrywających koronawirusa u osób kończących obowiązkową kwarantannę wprowadziło przyjęte na początku maja rozporządzenie Rady Ministrów łagodzące część obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. Zakłada ono, że do specjalnie wyznaczonych punktów pobrań wymazów będą mogły zgłaszać się osoby w 12. dobie kwarantanny.

O możliwości skorzystania z testu informuje specjalnie stworzony system informatyczny, rozsyłający do osób kończących kwarantannę powiadomienia SMS. Pierwsze SMS-y informujące o możliwości skorzystania z takich wymazów do mieszkańców Małopolski powinny być rozesłane już dzisiaj. Na badanie trzeba zabrać dokument ze zdjęciem i znać swój nr PESEL.

Do wyznaczonego punktu należy dotrzeć własnym środkiem transportu. Jeżli ktoś nie dysponuje samochodem, w 12 dobie kwarantanny wymaz będzie mogł być pobrany u niego w domu. Osoba, która kończy kwarantannę i chce skorzystać z badania, powinna telefonicznie skontaktować się z najbliższym punktem pobrań i ustalić dogodny termin zgłoszenia.

W Małopolsce wymazy potrzebne do przeprowadzenia testów będą pobierali medycy ze:

  • Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu,
  • Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu,
  • Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach,
  • Szpitala Powiatowego im. bł. Marty Wieckiej w Bochni
  • Szpitala powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej,
  • Szpitala powiatowego w Brzesku,
  • Szpitala powiatowego w Proszowicach,
  • Szpitala powiatowego w Zakopanem,
  • Szpitala powiatowego w Krynicy-Zdroju.

Wyznaczone pomieszczenia, w których będą przyjmowani zainteresowani, znajdują się przy wejściach do szpitalnych oddziałów ratunkowych, izb przyjęć, oddziałów zakaźnych czy też w specjalnych namiotach ustawionych przed budynkami placówek. Szpital w Bochni ma przygotowaną sterylną „budkę”, służącą do pobierania wymazów, zaś w Zakopanem nie ma konieczności wysiadania z samochodu, a medycy materiał biologiczny pobiorą przez uchyloną szybę auta.

Koszty wszystkich wykonanych testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. W całej Polsce utworzenie punktów pobrań materiału biologicznego zadeklarowało już ponad 160 placówek. Lista nie jest zamknięta i będzie na bieżąco aktualizowana.

Biorąc pod uwagę zmianiającą się ilość osób na kwarantannie można szcować, że w Małopolsce przebadanych może zostać dodatkowo ok. 600 osób dziennie.

Źródło informacji o punktach pobrań: MOW NFZ

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka