poniedziałek, 11 stycznia 2021 12:40

Tężnia solankowa w Wadowicach? Już jest projekt

Autor Wiktoria Mitura
Tężnia solankowa w Wadowicach? Już jest projekt

Jeszcze w tym roku powinna rozpocząć się budowa tężni solankowej przy ulicy Topolowej w Wadowicach. Projekt i pozwolenie na budowę już są. Obiekt stanowić będzie także kolejną atrakcję, która może przyciągnąć turystów do papieskiego miasta.

Tężnia powstanie na gminnej działce przy ulicy Topolowej, w bliskiej odległości od Parku Miejskiego i Domu Pomocy Społecznej. To spokojna i cicha okolica, idealnie pasująca do nowej infrastruktury o charakterze uzdrowiskowej i wypoczynkowej.

Wokół tężni powstaną m.in. chodniki, ławki, oświetlenie obiektu, latarnie solarne, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz wielka strefa zieleni. Zaplanowany jest także punkt widokowy z lunetą obserwacyjną do podziwiania panoramy Beskidu Małego.

Cały obiekt będzie ogólnodostępny i darmowy. Trwają starania o pozyskanie dofinansowania inwestycji ze środków zewnętrznych.

- Tężnia to naturalny inhalator, przeznaczony do wytwarzania tzw. „mgły wodnej”, czyli aerozolu o właściwościach zdrowotnych, wchłaniany przez korzystających podczas sesji inhalacyjnych. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy oraz ogólnego wyczerpania organizmu – tłumaczy Burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że około godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści zdrowotne, odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.

info i foto: UGiM Wadowice

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje