niedziela, 2 lipca 2023 14:34

Tłumy na otwarciu krakowskiego Parku im. Wisławy Szymborskiej. "Cieszę się, że wreszcie mamy takie miejsce"

Autor Patryk Trzaska
Tłumy na otwarciu krakowskiego Parku im. Wisławy Szymborskiej. "Cieszę się, że wreszcie mamy takie miejsce"

Prawdziwe tłumy zawitały na otwarcie Parku im. Wisławy Szymborskiej przy ulicy Karmelickiej w Krakowie. Data otwarcia nie była przypadkowa. To właśnie tego dnia, 100 lat temu urodziła się polska noblistka.

"Cieszę się, że wreszcie mamy takie miejsce"

Utworzony przez miasto park powstał dzięki inicjatywie, którą w ramach budżetu obywatelskiego poparło blisko 9 tys. krakowian. Kiedy pojawił się pomysł, by park otrzymał imię poetki, aprobatę wyraziło 3 360 osób z całej Polski, podpisując petycję „TAK dla parku im. Wisławy Szymborskiej”.

Prawdziwe tłumy pojawiły się również na samym otwarciu parku, który pękał w szwach. - Piękne miejsce. Dzisiaj jest tu bardzo tłoczno, ale nie mam wątpliwości, że będzie to świetne miejsce do wypoczynku - mówiła Pani Agata w rozmowie z Głos24. - Mural robi ogromne wrażenie. Cieszę się, że wreszcie w Krakowie mamy takie miejsce, które jest dedykowane Pani Szymborskiej. - mówił z kolei Pan Robert. - Miałam sporo wątpliwości, gdy dowiedziałam się, że ten park powstanie, ale dzisiaj jestem pozytywnie zaskoczona. Piękne miejsce w samym centrum miasta. - mówiła Pani Amelia.

W uroczystościach związanych z otwarciem nowego parku uczestniczyli Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski, autorzy projektu "TAK dla parku przy Karmelickiej", przedstawiciele Senatu, radni miejscy i wielu zaproszonych gości. Prezydent Krakowa mówił o tradycji, którą staje się tworzenie w stolicy Małopolski miejsc dedykowanych polskim noblistom. Dziękował również wszystkim pomysłodawcom tego przedsięwzięcia oraz tym, którzy oddali na niego swój głos w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Na mieszkańców poza podziwianiem uroków parku czekało również wiele atrakcji. Najmłodsi mieli okazję poznać bliżej życiorys Wisławy Szymborskiej podczas specjalnych warsztatów oraz posłuchać jej wierszy.

Łyżkę dziegciu podczas otwarcia parku znaleźli rowerzyści, którzy narzekali na brak stojaków rowerowych. - Co to za park bez miejsca dla rowerzystów. Ktoś chyba nie pomyślał - komentował jeden z mieszkańców. Rzeczywiście, podczas otwarcia na bramie parku znajdowało się kilkanaście "rzuconych" jednośladów, które byli zmuszeni wymijać mieszkańcy, chcący opuścić park.

Przypomnijmy, Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie. Była jedną z najwybitniejszych polskich poetek i eseistek. Od 1929 mieszkała w Krakowie, gdzie debiutowała w 1945 na łamach "Dziennika Polskiego" wierszem Szukam słowa. W 1996 roku została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Z kolei rok wcześniej (1995) została damą Orderu Orła Białego.

fot. Patryk Trzaska /Głos24

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka