piątek, 25 marca 2022 14:27

Kraków: To już ostatni weekend! Zbiórka dobiega końca

Autor Mirosław Haładyj
Kraków: To już ostatni weekend! Zbiórka dobiega końca

Niedziela, 27 marca, będzie ostatnim dniem miejskiej zbiórki indywidualnej dla Ukrainy. To m.in. za sprawą wsparcia krakowian, do objętej wojną Ukrainy wyjechało ok. 650 ton darów. Mieszkańcy z dnia na dzień stali się wolontariuszami, a to wyjątkowy gest dla sąsiadów. Na Rybitwach nadal będą zbierane dary od zorganizowanych grup.

Zbiórka od indywidualnych darczyńców dobiega końca. W ramach obowiązującej specustawy dotyczącej pomocy uchodźcom przebywającym w Polsce, samorządy otrzymują od rządu refundację poniesionych kosztów na rzecz obywateli Ukrainy. Nadal jednak będą przyjmowane dary od zorganizowanych grup i firm.

Zbiórka od indywidualnych darczyńców do 27 marca

Zbiórka jest prowadzona w Hali 100-lecia KS Cracovii przy al. Focha 40:

  • w piątek, w godz. 12.00–18.00
  • w sobotę i niedzielę, w godz. 10.00–15.00

Prosi się o wcześniejszą segregację darów, co ułatwi pracę wolontariuszom.

Zbiórka od zorganizowanych grup

Instytucje, firmy lub organizacje, które zbierają dary w swoich placówkach z zamiarem przekazania ich miastu, a następnie potrzebującym uchodźcom wojennym, prosi się o przewiezienie wszystkich rzeczy do:

  • w hali magazynowej NOHO Logistic przy ul. Bartników 10, czynne w dni robocze, w godz. 9.00–18.00, a w weekend w godz. 9.00–15.00. Od poniedziałku, 28 marca, zmiana godzin otwarcia: w dni robocze w godz. 9.00–17.00, w sobotę w godz. 9.00–15.00.
  • Centrum Logistycznego MG Logistic przy ul. Półłanki 18, czynne w dni robocze w godz. 6.00–18.00, w sobotę w godz. 6.00–14.00.

Prosi się o segregowanie i przygotowanie odpowiednio opisanych paczek. Usprawni to późniejszy załadunek darów. Z uwagi na konieczność weryfikacji miejsca, do którego trafiają dary od krakowian, nie możemy korzystać z propozycji indywidualnego transportu/przewozu tych darów na teren Ukrainy.

Lista rzeczy, które zbierane są od zorganizowanych grup

Żywność: m.in. produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania o długim terminie ważności, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, płatki błyskawiczne, pieczywo chrupkie, dania gotowe (w słoikach, w opakowaniach próżniowych), sosy do makaronów, zupy instant, słodycze, pasty do kanapek, herbata, konserwy, ser i szynka pakowane w plastrach, owoce w puszkach, warzywa w puszkach, makarony.

Chemia i kosmetyki: środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, nowa bielizna damska, męska i dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, środki czystości, oliwki dla dzieci, kremy

Inne: koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), karimaty, materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne/spirytus, maseczki wielorazowe, generatory prądu, zapałki, baterie, latarki, zapalniczki, świece

Medyczne: środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, środki opatrunkowe, środki do odkażania wody i apteczki

W trosce o zwierzęta: karmy dla zwierząt (saszetki, puszki, sucha karma w małych opakowaniach), transporterki, maty higieniczne dla zwierząt (do transporterka), miski na wodę i karmę.

Inf. i foto: krakow.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje