czwartek, 4 kwietnia 2024 08:50

To wielka rzadkość! W Tatrach zaobserwowano wyjątkowe zjawisko [WIDEO]

Autor Katarzyna Jamróz
To wielka rzadkość! W Tatrach zaobserwowano wyjątkowe zjawisko [WIDEO]

We wtorek (2 kwietnia), kilka minut po godzinie 14:00, na Hali Gąsienicowej w Tatrach zostało zaobserwowane niesamowicie rzadkie, ale i spektakularne zjawisko. Zaobserwowanie go wymaga sporego szczęścia. Udostępnione w sieci nagranie cieszy się ogromną popularnością.

We wtorek (2 kwietnia) na Hali Gąsienicowej w Tatrach polski kombinator norweski Paweł Słowiok zaobserwował wyjątkowo rzadkie zjawisko, jakim jest "diabeł śnieżny". By mógł on powstać muszą występować specyficzne warunki atmosferyczne. – Samo zjawisko nie pojawia się zbyt często – napisali w poście na Facebooku prowadzący profil "Sieć Obserwatorów Burz".

Śnieżny diabełek pyłowy | Hala Gąsienicowa, 2.04.2024 | Sieć Obserwatorów Burz

Dziś, kilka minut po godzinie 14:00 na Hali Gąsienicowej pojawił się pięknie wyglądający, diabełek śnieżny! 😮🌪 Samo zjawisko nie pojawia się zbyt często! Autorem nagrania jest pan Paweł Słowiok, dziękujemy za możliwość jego udostępnienia! ❄

Opublikowany przez Sieć Obserwatorów Burz Wtorek, 2 kwietnia 2024

Niezwykłe zjawisko

"Diabeł śnieżny" to uniesiony z ziemi śnieg, który przybiera postać wirującej kolumny o różnej wysokości, małej średnicy i w przybliżeniu pionowej osi. Zjawisko to występuje wtedy, gdy chłodniejsze masy powietrza przepływają nad cieplejszą powierzchnią. Wiatr dodatkowo musi niespodziewanie zmienić prędkość lub kierunek. To spektakularne zjawisko nazywane jest również "snownado" (z ang. "śnieżne tornado").

Udostępnione za pośrednictwem mediów społecznościowych nagranie cieszy się ogromną popularnością. – Natura jest nieprzewidywalna! Piękne ujęcie! – skomentował jeden z internautów.

Źródło: Światowa Organizacja Meteorologiczna
Fot. Unsplash/Ilustracyjne/Screen z Facebooka

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka