środa, 1 września 2021 09:58

Nocna akcja ratunkowa w Bieżanowie. Zbudowano tamę na potoku Malinówka [ZDJĘCIA]

Autor Marzena Gitler
Nocna akcja ratunkowa w Bieżanowie. Zbudowano tamę na potoku Malinówka [ZDJĘCIA]

Jeszcze wczoraj władze miasta uspokajały, że sytuacja w Bieżanowie, mimo opadów deszczu jest opanowana i opada woda w Serafie. W nocy jednak gorączkowo budowano tamę na potoku Malinówka. Akcja trwała do 3 nad ranem. Jak wygląda sytuacja powodziowa w Krakowie?

Tama została zbudowana w nocy z wtorku na środę na potoku Malinówka przy ul. Blacharskiej. Dzięki temu powstał tam - jak informuje Miasto - tymczasowy zbiornik retencyjny. Akcja trwała do godz. 3 rano. Kraków na swojej stronie informuje, że dzięki temu zatrzymano znaczne ilości wody, które mogły zagrozić mieszkańcom Bieżanowa i okolic.

Zbiornik Malinówka to jeden z czterech planowanych zbiorników retencyjnych, które mają uchronić Bieżanów przed podtopieniami w przyszłości. Na razie powstał tylko zbiornik Serafa I w pobliżu przystanku kolejowego Bieżanów Drożdżownia.

Kraków powódź Bieżanów
Kraków. Obecny zbiornik na Serafie i zbiornik tymczasowy na potoku Malinówka - mapa Głos24 / Open Street Maps

W związku z bardzo niekorzystnymi prognozami i ostrzeżeniami dla Małopolski najwyższego III stopnia oraz po analizie bieżącej sytuacji wskazującej na realną możliwość zalania czy też podtopień w Krakowie Bieżanowie poniżej zbiornika Bieżanów, podjęto decyzje o wybudowaniu sztucznego przetamowania tzw. „tymczasowego polderu” w rejonie przygotowanego do realizacji suchego zbiornika Malinówka II - poinformowały Wody Polskie. - Przetamowanie miało na celu ograniczenie dopływu do zbiornika wodnego Bieżanów tak, aby część wód powodziowych rozlała się w bezpieczny i kontrolowany sposób na terenach rozpoczynającej się inwestycji Wód Polskich.

Akcja była wspólnym działaniem, koordynowanym przez Wojewodę Małopolskiego, Dyrektora RZGW w Krakowie, Komendanta Wojewódzkiego PSP, przy udziale władz Miasta Krakowa. Prace trwały do późnych godzin nocnych.

Na skutek tych działań, zbiornik Bieżanów nie osiągnął maksymalnego poziomu piętrzenia i nie doszło do podtopienia Bieżanowa, tym samych mieszkańcy zostali ochronieni.

Zbiornik został zbudowany z tzw. „big bagów”, jednotonowych worków z kruszywem, uzupełniony workami z piaskiem. W akcji brali udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej z jednostek w Bieżanowie, Przewozie, Tyńcu, Zbydniowicach oraz okoliczni mieszkańcy.

–  Rozwiązanie na Malinówce będzie trwało do czasu rozpoczęcia prac nad zbiornikiem Malinówka I i Malinówka II, czyli co najmniej do przyszłego roku – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Mieszkańcom Bieżanowa od kilku dni na bieżąco wydawane są worki z piaskiem, przygotowane w kontenerach przekazanych przez miejskie służby, usytuowanych przy ulicach: Podmiłów (niedaleko cmentarza), Popiełuszki, Drożdżowej i Wielickiej 82. Na miejscu o aktualnej sytuacji informuje mieszkańców patrol straży miejskiej.

Poważna sytuacja powodziowa w Krakowie

Wczoraj nad Krakowem przemieścił się najgroźniejszy odcinek frontu atmosferycznego, który przyniósł opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Stacja opadowa Kraków Wola Justowska odnotowała opady 39,1 mm. Od godzin wieczornych notowane opady miały już charakter przelotny.

Dziś, od godz. 0.00 do godz. 6.00, opady wyniosły 0,6 mm. W ciągu dnia notowane będą w większości opady o charakterze przelotnym. Wciąż obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne dotyczące wezbrań rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

W nocy prezydent Krakowa wprowadził w mieście pogotowie przeciwpowodziowe. Wezbrana Wisła zaczęła zalewać niże położone ścieżki na bulwarach.

Już wczoraj w Krakowie otwarty został Miejski Magazyn Przeciwpowodziowy, z którego wydawany jest sprzęt oraz worki z piaskiem dla zabezpieczenia miejsc zagrożonych podtopieniami, szczególnie w rejonie Bieżanowa.

Straż pożarna przeprowadziła we wtorek około 60 interwencji związanych z pompowaniem wody z podtopionych budynków, posesji oraz usuwaniem namulisk i rozlewisk wody. Strażacy pomagali przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych i przygotowywali stanowiska pomp. W nocy strażacy prowadzili około 10 interwencji związanych z pompowaniem wody z zalanych posesji i piwnic.

Dziś o godz. 6 rano na Wiśle (posterunek wodowskazowy Kraków–Bielany) poziom wody wynosił 432 cm i o 62 cm przekroczony został stan ostrzegawczy. Poziom wody ciągle rośnie.

Poziom wody w rzece Rudawa wynosił 418 cm (stan alarmowy przekroczony o wynosi 38 cm – stabilizacja poziomu wody).

Stan wody w rzekach objętych miejskim monitoringiem powodziowym (1 września, godz. 6):

  • potok Rozrywka – 34 cm (stan ostrzegawczy wynosi 75 cm, alarmowy 100 cm), tendencja spadkowa
  • rzeka Dłubnia – 85 cm (stan ostrzegawczy wynosi 140 cm, alarmowy 180 cm), tendencja spadkowa
  • potok Kostrzecki – 78 cm (o 8 cm przekroczony stan ostrzegawczy, który wynosi 70 cm, alarmowy 90 cm), tendencja spadkowa
  • potok Kościelnicki – 168 cm (o 28 cm przekroczony stan ostrzegawczy, który wynosi 140 cm, alarmowy 180 cm), tendencja spadkowa

Wczoraj z powodu zalania dróg wystąpiły utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Od godz. 15.20 do godz. 16.40 zalany był przejazd pod mostem Zwierzynieckim w kierunku Salwatora, a od godz. 15.45 do godz. 16.50 zalana ul. Nowosądecka w kierunku ul. Wielickiej. Linie autobusowe musiały zmienić trasy.

Jak poinformował dyspozytor Wodociągów Miasta Krakowa, po intensywnych opadach oczyszczalnie ścieków i przepompownie ścieków pracowały na maksymalnych przepływach.

Straż Miejska Miasta Krakowa prowadzi pełny monitoring wszystkich miejsc potencjalnego zagrożenia hydrologicznego. Niepokojące sytuacje związane z wzbierającą wodą można zgłaszać do Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie tel. 12 616 59 99.

fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl, galeria - fot. Mateusz Łysik / Głos24

Kraków powódź Bieżanów
Kraków. Zbiornik na Serafie w Bieżanowie - fot. Mateusz Łysik / Głos24
Kraków powódź Bieżanów
Kraków. Zbiornik na Serafie w Bieżanowie - fot. Mateusz Łysik / Głos24
Kraków powódź Bieżanów
Kraków. Wezbrana woda w Serafie poniżej zbiornika - fot. Mateusz Łysik / Głos24
Kraków powódź Bieżanów
Kraków. Wezbrana woda w Serafie poniżej zbiornika - fot. Mateusz Łysik / Głos24
Kraków powódź Bieżanów
Kraków. Powódź w Bieżanowie wykorzystywana jest przez przeciwników prezydenta Jacka Majchrowskiego.. Na latarniach porozlepiane są ulotki - fot. Mateusz Łysik / Głos24

Nocna akcja przy budowie tamy na Malinówce - fot. MUW

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka