poniedziałek, 11 stycznia 2021 10:13

Trwa remont jednej z głównych ulic w Tarnowie. Jak postępują prace?

Autor Aleksandra Tokarz
Trwa remont jednej z głównych ulic w Tarnowie. Jak postępują prace?

- Po zakończeniu rozbudowy, Lwowska będzie nowoczesną, bezpieczną, zieloną arterią – z dodatkowymi pasami do lewoskrętów, chodnikami i ścieżkami rowerowymi, oddzielonymi od drogi pasem zieleni – podkreśla prezydent Roman Ciepiela. Czy rozbudowa przebiega zgodnie z planem?

Wykonawca stara się wykorzystać sprzyjającą aurę, by zrealizować jak największą część pierwszego etapu, który obejmuje odcinek od potoku Małochlebówka do wjazdu do Szpitala Wojewódzkiego św. Łukasza. Prace przebiegają zgodnie z planem.

Na najważniejszej części inwestycji – rondzie Zesłańców Sybiru – prowadzone są obecnie prace przy infrastrukturze podziemnej. Dopiero po ich wykonaniu będzie możliwe rozpoczęcie przebudowy ronda. Docelowo będzie rondem średnim, dwupasowym, z pięcioma zjazdami, a jego tarcza zostanie przesunięta w kierunku północno-wschodnim. Zajmie większą powierzchnię niż dotychczasowe.

W okolicy cmentarza na Rzędzinie budowane są krawężniki, wykonywane są też warstwy bitumiczne części jezdnej.

Honorowy obywatel Tarnowa skończył sto lat!
9 stycznia przypadła setna rocznica urodzin Mieczysława Korczaka. Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela odwiedził jubilata, w imieniu swoim i mieszkańców Tarnowa [/informacje/tarnow] przekazując honorowemu obywatelowi miasta życzenia urodzinowe. W liście gratulacyjnym złożonym przez prezydenta na ręce M…

Pierwszy etap przebudowy Lwowskiej oznaczał będzie również budowę dwóch skrzyżowań z sygnalizacją świetlną oraz dwóch parkingów dla samochodów, które będą mogły pomieścić prawie 170 aut.

Równolegle Zarząd Dróg i Komunikacji przygotowuje dwa kolejne etapy rozbudowy Lwowskiej. Konieczne procedury – uzyskanie pozwoleń i zgód – także wymagają sporo czasu i pracy. Zwłaszcza że zaproponowano dość niekonwencjonalne rozwiązania. Dotyczą one głównie projektowanego właśnie trzeciego etapu. By uniknąć konieczności zwężenia jezdni (na obecnie remontowanym odcinku będzie miała po dwa pasy w obu kierunkach), planowana jest budowa specjalnej kładki, podwieszonej pod mostem nad Wątokiem, którą poprowadzono by ścieżkę rowerową i chodnik. Tym samym ruch pieszych i rowerzystów nie odbywałby się wzdłuż jezdni, a cała jej szerokość służyłaby komunikacji samochodowej.

Wcześniej planowane jest rozpoczęcie realizacji etapu drugiego, który skończy się na granicy miasta. Przewiduje się tam m.in. rozbudowę skrzyżowania Lwowskiej z Karpacką i zamontowanie sygnalizacji świetlnej, a także wprowadzenie wyniesionych, obramowanych krawężnikiem wysp – które będą „kanalizowały” ruch. Obsługę przyległych terenów poprawi wielofunkcyjny pas.

Przedterminowe wybory na burmistrza Ciężkowic. Kiedy się odbędą?
Przedterminowe wybory na burmistrza Ciężkowic ogłoszono po śmierci sprawującego ten urząd Zbigniewa Jurkiewicza. Prezes Rady Ministrów wyznaczył już dokładny termin tych wyborów. Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, które wydane zostało 30 grudnia, przedterminowe wybory w gminie Ciężko…

- Ulica Lwowska zostanie objęta Inteligentnym Systemem Transportu. Przy dojeździe do ronda będzie tablica, która poinformuje kierowców o najkrótszej trasie przejazdu do centrum, a także wyświetli komunikaty i ostrzeżenia. Ponadto, skrzyżowania objęte sygnalizacją świetlną będą ze sobą skoordynowane - informuje prezydent Roman Ciepiela.

Koszt I etapu modernizacji Lwowskiej to ok. 38 milionów złotych. Ponad 14,5 miliona stanowi dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje