środa, 6 listopada 2019 21:52

Trzebinia: Dostali klucze, ale jest jeden warunek

Autor Anna Piątkowska-Borek
Trzebinia: Dostali klucze, ale jest jeden warunek

Młode małżeństwo wychowujące syna otrzymało klucze do dwupokojowego mieszkania z kuchnią w na osiedlu Gaj w Trzebini (powiat chrzanowski). Czeka ich jednak sporo pracy.

Pierwsi lokatorzy, którzy skorzystają z programu „Mieszkanie za remont”, otrzymali klucze.

– Gdy tylko usłyszeliśmy o możliwości pozyskania mieszkania w zamian za jego remont, od razu zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie. To naprawdę dobry pomysł. Osoby, które wyłożą własne pieniądze na remont mieszkania, później na pewno bardziej będą o niego dbały. Poza tym teraz sami od podstaw możemy je urządzić tak jak chcemy – mówi mieszkanka Trzebini.

Remont muszą przeprowadzić w ciągu czterech miesięcy. Konieczna jest wymiana instalacji elektrycznej, wodnej, remont podłóg, malowanie ścian. Trzeba też urządzić łazienkę, kuchnię i pokoje.

Klucze do mieszkania wręczył 5 listopada Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebinia.

Mieszkanie na remont

„Mieszkanie na remont” to realizacja jednego z przedwyborczych postulatów Jarosława Okoczuka (tzw. „Szóstki Okoczuka”). Obecny burmistrz Trzebini zapowiadał wprowadzenie programu, w ramach którego rodziny oczekujące na przydział mieszkania komunalnego otrzymają go w zamian za remont.

– Już w poprzedniej kadencji, gdy byłem zastępcą burmistrza, zgłaszały się do mnie osoby, zainteresowane wynajęciem niewyremontowanego mieszkania gminnego. Teraz mają taką możliwość. Cieszę się, że właśnie młodzi ludzie decydują się na takie rozwiązanie. Wierzę, że dobrze będzie im się tu mieszkać – podkreśla Jarosław Okoczuk.

Jest więcej mieszkań w Trzebini

– W gminnym zasobie mieszkaniowym na ten moment wygospodarowano sześć lokali, które zostaną przekazane rodzinom w zamian za remont – informuje UM Trzebinia.

Jak podają urzędnicy, o „Mieszkanie za remont” mogą się ubiegać osoby spełniające trzy kryteria:
– znajdują się na liście osób zakwalifikowanych do najmu lokalu mieszkalnego
– ich dochód na członka w rodzinie w przypadku gospodarstwa jednoosobowego nie przekracza 220 proc. najniżej emerytury, a w gospodarstwie wieloosobowym – 150 proc. najniższej emerytury
– złożą oświadczenie o posiadaniu pieniędzy, niezbędnych do wykonania remontu lokalu mieszkalnego w zakresie wskazanym w umowie zawartej z wynajmującym.

Chrzanów - najnowsze informacje