piątek, 4 września 2020 10:26

Trzebinia. Szachistki wśród najlepszych juniorskich drużyn w Polsce!

Autor Wiktoria Mitura
Trzebinia. Szachistki wśród najlepszych juniorskich drużyn w Polsce!

Zawodnicy UKS „Hetman Koronny” Trzebinia wywalczyli 4. miejsce w kraju podczas Drużynowych Mistrzostw Polski w Szachach. Także indywidualnie odnoszą spektakularne sukcesy.

Weronika Zabrzańska z Młoszowej zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów 2020 w kategorii dziewcząt do lat 14 w szachach szybkich. Z kolei jej koleżanka z drużyny Milena Ślusarczyk z Trzebini jest zdobywczynią 4. miejsca w roczniku 2005 podczas Finału Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów 2020 do lat 16 w szachach klasycznych.

W szachy zaczęły grać, gdy były dziećmi. Milena, prywatnie wnuczka Janusza Szczęśniaka, prezesa UKS „Hetman Koronny” Trzebinia, pierwsze swoje partie rozgrywała z dziadkiem. To on nauczył ją gry.

O losie Weroniki przesądził przypadek. W przedszkolu miała się uczyć baletu, ale nie było miejsc. Rodzice zapisali ją więc na zajęcia szachowe. Dziewczynce od razu bardzo się spodobało.

Dziś są nastolatkami. Milena od września kontynuuje naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Jest jedyną przedstawicielką powiatu chrzanowskiego, której w tym roku udało się dostać do tej szkoły. W przyszłości myśli o medycynie.

Weronika jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 8 w Chrzanowie. Wybrała tę placówkę z uwagi na jej sportowy profil. Poza grą w szachy, kocha piłkę nożną.

- Szachy ćwiczą pamięć, uczą logicznego myślenia, spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość w sposób analityczny i kompleksowy, a także odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Nasi zawodnicy to także wybitni uczniowie. Wielu szachistów, już w dorosłym życiu, obejmuje ważne stanowiska. Myślę, że gdyby nie szachy, też nie odniósłbym takiego sukcesu zawodowego i nie został starostą chrzanowskim – mówi Janusz Szczęśniak, prezes UKS „Hetman Koronny” Trzebinia. Jest dumny ze wszystkich swoich zawodników. Zdobycie 4. lokaty w kraju na około 390 zarejestrowanych drużyn to ogromny sukces.

Chrzanów - najnowsze informacje