W Myślenicach można już kupić węgiel po preferencyjnych cenach. Informacja o rozpoczęciu dystrybucji surowca do mieszkańców padła na briefingu, w którym udział wzięli prezes spółki Węglokoks SA Tomasz Heryszek oraz burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.
Briefing zorganizowano na placu przy ulicy Słowackiego, gdzie ma swoją siedzibę jedna z dwóch firm, które podjęły się przy współpracy z gminą, dystrybucji węgla do mieszkańców.
Dobrą wiadomość o tym, że już dziś kilka pierwszych osób, które złożyły wniosek o zakup węgla po preferencyjnej cenie, otrzyma zamówiony i opłacony towar przekazał burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, dziękując właścicielom obu firm: EN22 sp. z o.o. oddział Myślenice oraz Firmy Handlowo Usługowej „Trans - Opał” Marcin Majda za zaangażowanie i deklarację, że do mieszkańców gminy Myślenice, którzy zakupią 1,5 tony węgla zostanie on dostarczony za darmo.
- Cieszę się, że jako pierwszy samorząd dopełniliśmy wszelkich formalności, przyjechał do nas bardzo dobrej jakości węgiel, którego dostarczy krajowy dystrybutor – Węglokoks. Nasi mieszkańcy mogą być spokojni, że otrzymają zamówiony węgiel na zbliżającą się zimę i z tego miejsca dziękuję zarówno pracownikom Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, jak i moim współpracownikom z Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, za sprawne przeprowadzenie całej procedury – powiedział burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.
O jakości węgla, który trafi po preferencyjnej cenie do mieszkańców Gminy Myślenice mówił prezesem Węglokoksu Tomasz Heryszek, który zapewnił, że to wegiel o obniżonej ilości siarki, pochodzący z Kazachstanu. Prezes pogratulował też włodarzowi Myślenic tak szybkiego przygotowania wniosku do Weglokoksu, dzięki czemu Myślenice pierwszą w Polsce gmina, w której ruszyła dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie.
- Gmina Myślenice jest pierwszą gminą w Polsce, która rozpoczęła z nami współpracę, realizując ustawę przyjętą przez Rząd RP. Chciałbym podziękować i pogratulować burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce za szybką reakcję, współpracę, a także sprawne procedowanie dokumentacji potrzebnej do zawarcia umów i certyfikowania węgla, który przyjechał już na składy do Myślenic. Jest to węgiel klasy premium, który charakteryzuje się niską zawartością siarki, bardzo dobrymi właściwościami jeżeli chodzi o proces spalania - mówił Tomasz Heryszek.
Cena surowca stałego (węgiel orzech, węgiel groszek i miał) to 1940 zł za tonę. Dodatkowo płatny dowóz będzie pobierany tylko od osób, które zamówią surowiec poniżej 1,5 tony lub workowany.
Wnioski o zakup węgla można składać do urny w Urzędzie Miasta i Gminy ul. Rynek 8/9 w godzinach pracy urzędu oraz w Centrum Usług Społecznych w Myślenicach, ul. Słowackiego 82 w poniedziałek 7:00-17:00, wtorek- piątek 7:00- 15:00. Do tej pory wpłynęło ich około 250, ale wstępne deklaracje złożyło już 1200 mieszkańców. Zapotrzebowanie oszacowane na podstawie tych deklaracji to ok. 3600 ton węgla.
fot. Marzena Gitler / Głos24