wtorek, 4 sierpnia 2020 11:57

Tuchów: Potwierdzone 3 ogniska koronawirusa. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Autor Aleksandra Tokarz
Tuchów: Potwierdzone 3 ogniska koronawirusa. Jak sytuacja wygląda obecnie?

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem odnotowano w Tuchowie końcem maja. Przez chwilę sytuacja w tym rejonie była dramatyczna. Burmistrz miasta zapewnia jednak, że obecnie wszystkie ogniska zostały wygaszone. Bezpośredniego zagrożenia nie ma.

Pierwsze ognisko wirusa w Tuchowie pojawiło się u tamtejszych ojców redemptorystów. Następne zakażenia posypały się wśród duchownych lawinowo. Niestety, jeden z zakażonych, o. Jan Rzepiela, zmarł 19 czerwca w szpitalu.

Dwóch redemptorystów pod respiratorem. Coraz więcej chorych w rejonie
Prosimy o modlitwę w intencji dwóch naszych starszych ojców, którzy znajdują się w szpitalu z powodu koronawirusa - apelują redemtoryści. W powiecie tarnowskim i Tarnowie coraz więcej zakażonych koronawirusem w związku z ogniskiem, które powstało w Tuchowie. “Prosimy o modlitwę w intencji dwóch na…
-W tym przypadku jest jednak dobra informacja. Ognisko, które zostało wykryte u Ojców Redemptorystów nie rozprzestrzeniło się. Spoza tego kręgu zachorowało bardzo mało osób. - informuje burmistrz Tuchowa, Magdalena Marszałek.

Dramatyczna sytuacja związana z rozwojem koronawirusa spotkała także Dom Pogodnej Jesieni w Tuchowie, prowadzony przez siostry Józefitki. W pewnym momencie zakażenie potwierdzono aż u 27 sióstr. Józefitki apelowały wówczas o pomoc, ponieważ brakowało personelu, który mógłby pomóc w opiece nad znajdującymi się w DPJ starszymi osobami. Na pomoc ruszyli wolontariusze.

Pomoc dla Tuchowa. Wolontariusze wspierają placówkę w opiece nad seniorami
W Domu Pomocy Społecznej Pogodnej Jasieni pracuje nowa ekipa, która opiekuje się podopiecznymi placówki. Zastąpiła siostry zakonne i pracowników świeckich, u których stwoerdzono koronawirusa lub sa na kwarantannie. Wszyscy to wolontariusze. Wolontariusze, którzy przejęli opiekę nad chorymi, to 5 …

Niestety, także tam, zmarły dwie osoby, które były mieszkańcami DPJ.

Trzecim ogniskiem koronawirusa w Tuchowie było tamtejsze Centrum Zdrowia, gdzie zakażenie potwierdzono w pracowni analitycznej. Pracownica, wirusem COVID-19, zaraziła się na weselu, na którym była gościem. Ognisko zostało jednak bardzo szybko ograniczone, dzięki czemu nie nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań.

Obecnie na terenie Tuchowa odnotowywane są pojedyncze przypadki zakażeń. Liczba nie wzrasta jednak gwałtownie. Na ten moment nie ma żadnego ogniska.

-Apelujemy do mieszkańców o stosowanie maseczek i zachowanie dystansu społecznego. Nawet na ulicach widać, że tuchowianie faktycznie stosują się do tych zaleceń – informuje burmistrz, Magdalena Marszałek.

Burmistrz miasta ma nadzieję, że w Tuchowie nie pojawią się kolejne ogniska. W powiecie tarnowskim odnotowano do tej pory 200 przypadków zakażenia koronawirusem.

fot. UM Tuchów

Tarnów - najnowsze informacje