czwartek, 18 sierpnia 2022 14:38

Kraków. Coraz więcej dzieci trafia na to do Szpitala Żeromskiego. "Tygodnie spędzone w szpitalu przez powikłania i trudny do opanowania ból"

Autor Mirosław Haładyj
Kraków. Coraz więcej dzieci trafia na to do Szpitala Żeromskiego. "Tygodnie spędzone w szpitalu przez powikłania i trudny do opanowania ból"

Coraz więcej małych pacjentów trafia do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego z powodu powikłań po ospie wiecznej.

Ospa wieczna to choroba, która wyjątkowo uaktywniła się w tym sezonie. Jak donoszą pediatrzy, w te wakacje jest jedną z dominujących dolegliwości zakaźnych. Niestety, łagodne przejście ospy wietrznej to mit.

Jak donosi ordynator oddziału dziecięcego krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego dr Lidia Stopyra, wielu małych pacjentów trafia na tygodnie do szpitala przez powikłania po przebytej ospie.

– W ostatnim czasie przyjęliśmy do Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii kilkudziesięcioro pacjentów z ciężkimi powikłaniami ospy wietrznej - z naciekami, posocznicami, zapaleniami mózgu, z zaburzeniami krzepnięcia. Wszystkie w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Ból, który z trudem można opanować tylko najsilniejszym lekami, strach rodziców, tygodnie spędzone w szpitalu. Można zapobiec tym powikłaniom poprzez szczepienia. Pierwszą dawkę szczepionki można podać po ukończeniu przez dziecko 9-ego  miesiąca życia. 2 dawki skutecznie zapobiegają chorobie

– donosi szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii szpitala im. Żeromskiego w Krakowie.

Dużą rolę w rezygnacji ze szczepień odgrywają dziś media społecznościowe i rozpowszechniane w nich fałszywe informacje, jakoby ospa wietrzna miała dla dzieci łagodny przebieg.

– Rodzice chcą dobrze dla swoich dzieci. Ale ulegają fałszywym opiniom. Na temat szczepionek. Na temat tego, że ospa to choroba łagodna. A rzeczywistość wygląda tak...

– wyjaśnia dr Lidia Stopyra.

W ostatnim czasie przyjęliśmy do Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii kilkadziesiecioro pacjentów z ciężkimi...

Opublikowany przez Lidię Stopyrę Piątek, 15 lipca 2022

W profilaktyce chorób zakaźnych zaleca się szczepienia ochronne. Należy jednak pamiętać, że szczepienia nie zabezpieczają w 100% przed chorobą. Jednak w razie zakażenia choroba będzie miała łagodniejszy przebieg i można uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Inf. i foto: FB


Kraków

Kraków - najnowsze informacje