sobota, 12 marca 2022 13:44

Tragiczny bilans wojny. Tyle dzieci zginęło od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Tragiczny bilans wojny. Tyle dzieci zginęło od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę

Prokurator generalny poinformował, że do tej pory 79 dzieci straciło życie w wyniku napaści Rosji na Ukrainę.

Biuro prokuratora generalnego Ukrainy przekazało w sobotę (12 marca) tragiczny bilans agresji Rosji na Ukrainę. Według oficjalnych danych do tej pory podczas wojny zmarło 79 ukraińskich dzieci.

Najwięcej ofiar odnotowano w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim, sumskim, chersońskim i żytomierskim. Dodatkowo przekazano, że do tej pory rannych prawie 100 nieletnich.

Apel Pierwszej Damy

W związku z rosnącą liczbą ofiar wśród ukraińskich dzieci, w niedzielę (6 marca) apel w mediach społecznościowych w sprawie agresji Rosji na Ukrainę zamieściła Olena Zełenska.

– Okupanci zabijają ukraińskie dzieci. Świadomie i cynicznie. Nasze dzieci

– rozpoczęła Pierwsza Dama.

Olena Zelenska wyliczyła kilka dziecięcych ofiar z ostatnich dni walk z Rosjanami.

– Alicja z ukraińskiego miasta Ochtyrka. Nie dożyła 8 lat. Zginęła podczas ostrzału wraz z dziadkiem, który okrył ją sobą. Ranny przez ostrzał 18-miesięczny Cyryl z Mariupola został zabrany przez rodziców do szpitala pod ostrzałem. Ale lekarze nie mogli nic zrobić. Polina z Kijowa. Zginęła podczas ostrzału na ulicach stolicy wraz z rodzicami i bratem. Moja siostra jest w ciężkim stanie. Arsenij, 14 lat. Odłamek pocisku trafił chłopca w głowę. Lekarze nie mogli mu pomóc, Arseny się wykrwawił. Sofijka, 6 lat. Została zastrzelona w samochodzie wraz ze swoim półtoramiesięcznym bratem, matką, babcią i dziadkiem. Rodzina próbowała opuścić Nową Kachoówkę.

Pierwsza Dama zamieściła też zdjęcia ofiar, o których wspomina.

– Muszę ci o tym opowiedzieć. Na Ukrainie zmarło ponad 38 dzieci. A z powodu ostrzału spokojnych miast i miasteczek liczba ta może teraz wzrosnąć!

Pierwsza Dama odniosła się do kłamstw Rodjan, którzy twierdzą, że nie prowadzą wojny z cywilami:

– Kiedy ludzie w Rosji mówią, że nie są w stanie wojny z ludnością cywilną, pokaż im te zdjęcia! To są twarze dzieci, które nigdy nie dorosną.

Prezydentowa powiedziała, że setki dzieci umierają w piwnicach bez jedzenia i opieki medycznej.

– Od tygodnia nie kontaktowano się z nimi, a okupanci strzelali do rodzin i wolontariuszy, próbujących tam wyjść lub stamtąd wejść.

Olena zaapelowała, by pokazać tę prawdę światu:

– Apeluję do wszystkich uczciwych mediów na świecie! Powiedzcie tę straszną prawdę: rosyjscy najeźdźcy zabijają dzieci. I robią to celowo, strzelając do ofiar.

Prezydentowa w swoim apelu wspomniała o rosyjskich matkach:

– Pokażcie to rosyjskim matkom - niech wiedzą, co robią ich synowie na Ukrainie. Pokaż te zdjęcia Rosjanom - twoi mężowie, bracia, rodacy zabijają te same dzieci, jakie masz ty!

Pierwsza Dama powiedziała, że ci, którzy wyrażają milczącą zgodę na to, co dzieje się na Ukrainie, są osobiście odpowiedzialni za śmierć każdego ukraińskiego dziecka.

Inf.: Facebook, Instagram

Czytaj również:


https://glos24.pl/pierwsza-dama-ukrainy-apeluje-musze-o-tym-napisac-powiedzcie-te-straszna-prawde-swiatu

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje