piątek, 8 grudnia 2023 17:11, aktualizacja rok temu

Uczczą 80 rocznicę aresztowań i straceń w Biskupicach

Autor Marzena Gitler
Uczczą 80 rocznicę aresztowań i straceń w Biskupicach

W Biskupicach i Puszczy Niepołomickiej odbędą się rocznicowe obchody pod nazwą "Biskupianie pamiętają... 80. rocznica hitlerowskich aresztowań okolicznej ludności cywilnej".

W grudniu 1943 roku i styczniu 1944 roku gestapo aresztowało wielu mieszkańców gminy Biskupice, związanych z ruchem oporu. Jedną z nich był Leon Jaszczyk z Biskupic, który został aresztowany 10 grudnia 1943 roku, a dwa miesiące później 2 lutego 1944 roku rozstrzelany w Podłężu koło Krakowa Większość z zatrzymanych w tym czasie również została rozstrzelana na miejscu lub tak jak Leon Jaszczyk w Podłężu, inni zostali zwolnieni i wrócili do domów lub wywiezieni do Niemiec. Aby upamiętnić poległych za ojczyznę, rodziny pomordowanych postawiły pomnik w Biskupiach. Na pomniku wyryto… „FUNDATORZY BISKUPIC ZBUDOWALI POMNIK NA CZEŚĆ POLEGŁYM BOHATEROM ZA OJCZYZNĘ ZAMORDOWANYCH Z RĄK GERMAŃSKICH DNIA 10.XII.1943 ROKU”. Poniżej tego napisu znajduje się lista 25 osób – najstarszy, ksiądz Jan Turchan (poniósł śmierć w obozie koncentracyjnym w Dachau)miał lat 70 , najmłodszy Leon Jaszczyk – tylko 17.

Co roku w okolicy 10 grudnia mieszkańcy Biskupic, Sułowa, Sławkowic i Trąbek wspominają rocznicę aresztowania i śmierci członków ruchu oporu, bohaterów którzy podczas II wojny światowej oddali swoje życie za wolność.

O tym co przeżyły w tym dniu rodziny aresztowanych i jak przebiegały aresztowania dowiadujemy się dzięki opowiadaniom rodzin oraz świadków tych zdarzeń, które zostały spisane w latach 70-tych. W 2014 roku rękopisy zebrała pani Wanda Jaszczyk w publikacji „Wspomnienia z tragicznych zdarzeń z lat II wojny światowej”. Dzięki rodzinom zamordowanych, którzy udostępnili Bibliotece Publicznej Gminy Biskupice zdjęcia swoich bliskich, przygotowana została prezentacja, przedstawiająca sylwetki młodych ludzi, którzy organizowali się, aby walczyć z okupantem. O wydarzeniach z tamtych lat możemy dowiedzieć się z książek i materiałów dostępnych w Bibliotece Publicznej Gminy Biskupice.

W tym roku obchody zaplanowano na sobotę, 9 grudnia. Rozpoczną się o godz. 14.30 mszą świętą w intencji ofiar w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Biskupicach. Po mszy odbędzie się uroczystości przed pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej, gdzie złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze. Na koniec uczestnicy upamiętnienia udadzą się do Puszczy Niepołomickiej, gdzie również złożą kwiaty pod Pomnikiem Ofiar. Obchody uświetni program artystyczny oraz występ Orkiestry Dętej OSP Biskupice.

Patronat nad uroczystością objęła Wójta Gminy Biskupice - Renata Gawlik, a organizatorami są:  Ochotnicza Straż Pożarna w Biskupicach, Stowarzyszenie „Przyjaciele Biskupic”, Orkiestra Dęta OSP Biskupice, radni oraz sołtys miejscowości Biskupice.

fot.  Fb. Biblioteka Publiczna Gminy Biskupice

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka