poniedziałek, 11 grudnia 2023 06:48

Uczczą ofiary zamordowane w Kozich Górkach

Autor Marzena Gitler
Uczczą ofiary zamordowane w Kozich Górkach

Z troski o dziedzictwo historyczno-kulturowe władze Niepołomic organizują 17 grudnia 2023 o godz. 12.00 uroczystość na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej w 80. rocznicę masowych rozstrzeliwań 1000 niewinnych ofiar, oraz w 81. rocznicę rozstrzelania Stanisława Klimeckiego, Prezydenta Miasta Krakowa przez hitlerowców na Kozich Górkach w Puszczy Niepołomickiej podczas II wojny światowej – informuje Marta Walczak-Puchalska, która organizuje coroczne uroczystości.

Obchody zwyczajowo rozpoczynają się mszą świętą w intencji pomordowanych na Kozich Górkach, w kościele parafialnym w Niepołomicach. Kozie Górki to miejsce szczególne dla historii Krakowa i Niepołomic. Tę okolicę wybrali sobie hitlerowcy w czasie II wojny światowej na cmentarz. Przez cały okres okupacji organizowano tutaj egzekucje. Znaczna odległość od zamieszkałych miejsc i głąb głuszy lasu, zapewniały Niemcom doskonałe maskowanie tych poczynań. Na masowym grobie posadzono drzewka, aby ukryć miejsce kaźni. Hitlerowcy rozstrzelali tu w sumie 1000 niewinnych ludzi, przede wszystkim inteligencję krakowską, aresztowaną i osadzaną w więzieniu Montelupich, pod osłoną nocy przywożoną do Puszczy Niepołomickiej w celu stracenia. Egzekucje w Puszczy Niepołomickiej odbywały się również porą zimową. Odziani skąpo, bezsilni, w ciemnościach, na mrozie w środku głuchej puszczy – tak przeżywali ostatnie swoje godziny życia. Wśród osób rozstrzelanych 11 grudnia 1942 r. był ówczesny prezydent Krakowa, Stanisław Klimecki.

W dorocznych uroczystościach biorą udział przedstawiciele wielu środowisk – władze lokalne, powiatowe i wojewódzkie, przedstawiciele Lasów Państwowych, organizacji kombatanckich, wojska, młodzież szkolna i harcerze.

Inf. i fot. UMiG Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka