czwartek, 23 maja 2019 13:25

Ulewy na Sądecczyźnie: Łososina i Łubinka pod stałym monitoringiem. Gdzie interweniowały służby?

Autor Marzena Gitler
Ulewy na Sądecczyźnie: Łososina i Łubinka pod stałym monitoringiem. Gdzie interweniowały służby?

W związku z intensywnymi opadami deszczu, starosta nowosądecki wprowadził dzisiaj o godz. 3.30 pogotowie przeciwpowodziowe dla całego powiatu nowosądeckiego. Gdzie wystąpiły największe podtopienia?

Gdzie jest najgorzej?

- Obecnie przekroczony jest stan ostrzegawczy na rzece Biała w Grybowie – informuje Kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Ryszard Wąsowicz. – Był też przekroczony stan ostrzegawczy na rzece Łososina w Łososinie Dolnej, ale teraz tendencja jest malejąca. Na terenie Gminy Grybów i Miasta Grybowa wprowadzony jest alarm przeciwpowodziowy. Wprowadzone zostało pogotowie przeciwpowodziowe na ternie gmin: Korzenna, Łabowa, Nawojowa, Gródek n. Dunajcem, Łososina Dolna - dodaje.

W związku z intensywnymi opadami deszczu, starosta nowosądecki wprowadził dzisiaj o godz. 3.30 pogotowie przeciwpowodziowe dla całego powiatu nowosądeckiego. - Na terenie całego powiatu występują zalania, podtopienia, podmycia dróg, zatkania studzienek i przepustów. W terenie działa Państwowa Straż Pożarna i jednostki OSP, wykorzystywany jest sprzęt ciężki – koparki i spycharki. - Były sytuacje, że na drogę, czy to krajowa, czy inne woda przenosiła kamienie, ułamki skalne, które powodowały utrudnienia na drogach - informuje szef nowosądeckiego PCZK. – Podtopiony został budynek mieszkalny w miejscowości Roztoka Wielka w gm. Łabowa. Na terenie gm. Korzenna konieczne było zabezpieczenie brzegu potoku Jasienianka. Na terenie miasta Grybowa rzeka w godzinach porannych wystąpiła z koryta rzeka Biała. Wody naniosły też rumosz na drogę krajową 28 w mieście Grybów w obrębie skrzyżowania. Podtopione zostały podpiwniczenia budynku Urzędu Gminy Łabowa. Podtopienia wystąpiły też na terenie gminy Kamionka Wielka, Korzenna i Grybowa. Sytuacja monitorowana jest na bieżąco – zapewnia kierownik Ryszard Wąsowicz. W powiecie nowosądeckim na szczęście nie było konieczności przeprowadzania ewakuacji.

Raport PSP

Swój raport przygotowała też KP PSP w Nowym Sączu. Od godzin porannych dnia 22 maja do godzin porannych dnia 23 maja sądeccy strażacy podjęli 34 interwencje związane z usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu. Lista interwencji jest długa: Marcinkowice - woda opadowa zalewa piwnicę, Podole Górowa - niedrożna studzienka burzowa, Nowy Sącz ul. Leśna - powalone drzewo na drogę tarasuje przejazd, Kąclowa - zalana piwnica budynku mieszkalnego, Podole Górowa - zalana piwnica budynku mieszkalnego, Lipnica Wielka - powalone drzewo w koryto rzeki tworzy zator, Nowy Sącz ul. Miodowa - dowóz worków z piaskiem w nabrzeże rzeki Łubinka, Berest DW-981- niedrożny przydrożny przepust, Muszyna - rozłożenie bram przeciwpowodziowych na rzece Poprad, Lipnica Wielka - zalana piwnica, Krużlowa Niżna - niedrożny przydrożny przepust, Korzenna - niebezpiecznie pochylone drzewo nad jezdnią, Szczawnik - przeciekający dach budynku mieszkalnego, Żegiestów - powalone drzewo na drogę tarasuje przejazd, Wojnarowa - niebezpiecznie pochylone drzewo nad jezdnią, Nowy Sącz ul. Lwowska - zalana piwnica budynku mieszkalnego, Jasienna - niedrożny przydrożny przepust, Berest - budynek zagrożony zalaniem wody, Wojnarowa, potok Jasienianka - umacnianie korony wału, Roztoka Wielka - niedrożny przepust, woda zalewa posesję, Binczarowa - zalana piwnica, Grybów Biała Wyżna - wylał potok Pławianka, zalana jest droga powiatowa 1575K, Florynka - woda podtapia budynek, Kąclowa - niedrożny przepust, Roztoka Wielka - niedrożny przepust – woda zalewa drogę, Paszyn - woda podmywa drogę w kierunku Mogilna, Tylicz - niedrożny przepust, Kamianna - zalana kondygnacja mieszkalna, Łabowa - zalany ogródek, niebezpiecznie pochylone drzewo nad drogą, Berest - woda podtapia budynek, Królowa Górna – zalana piwnica, Grybów Biała Wyżna - zalana piwnica, Roztoka Brzeziny - drzewo powalone na linki, Krynica Zdrój ul. Dąbrowskiego - drzewo powalone w korycie rzeki.

Sytuacja w Nowym Sączu

- Sytuacja jest stabilna – informuje dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Setlak. - Wczoraj o godz. 10 prezydent wprowadził pogotowie przeciwopowodziowe w związku z tym, że stany wód przekroczyły stany ostrzegawcze. W nocy mieliśmy duże wezbrania wód. Na wszystkich rzekach, które przepływają przez Nowy Sącz były przekroczone stany ostrzegawcze, a Łubinka była poniżej 7 cm od stanu alarmowego. - Nowym Sączu obecnie wszystkie rzeki: Dunajec, Kamienica, Łubinka i dopływy tej rzeki utrzymują się w korytach. Sytuacja jest monitorowana. Mamy informację, że pogoda powinna się poprawiać – dodaje.

Wczoraj sytuację w terenie ogladał prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel wraz radnym Rady Miasta Grzegorzem Ledzińskim i dyrektorem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Krzysztofem Setlakiem. Byli też na moście nad Łubinką. To mała, wąska rzeka, ale to ona była w nocy największym zagrożeniem. W przypadku silnych opadów deszczu, jej poziom szybko rośnie. Mieszkańcom miejsc, gdzie mogły wystąpić podtopienia prewencyjnie wydano worki, żeby byli przygotowani na ewentualne zagrożenie.

Informacje o wszystkich zdarzeniach w Nowym Sączu, mających wpływ na lokalne bezpieczeństwo, należy przekazywać do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numer 18 44 86 681.

Sytuacja na drogach

Wszystkie drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe obecnie są przejezdne. Oczywiście mogą się zdarzyć chwilowe utrudnienia. - Najbardziej ucierpiała wschodnia część powiatu: Grybów, Korzenna, Gródek n. Dunajcem, Nawojowa, Łabowa i Łososina - ocenia Ryszard Wąsowicz. – Jak zwykle – jak nam wylewa rzeka Łososina w miejscowości Łososina, to oczywiście mamy zablokowaną drogę krajową i podtopienie szkoły. Ale na razie jeszcze do tego nie doszło – zapewnia.

Czy sytuacja się stabilizuje?

– Tendencja jest różna – wyjaśnia kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego. W godzinach porannych było przekroczenie stanu alarmowego na rzece Biała w Grybowie, później była tendencja spadkowa, potem znowu tendencja rosnąca. Sytuacja cały czas się zmieniała dlatego – muszę podkreślić – sytuacja z minuty na minutą, z godziny na godzinę zmienia się dynamicznie. Nie jesteśmy w stanie z wyprzedzeniem powiedzieć jak będzie, bo wszystko się może zdarzyć. Wczoraj o godz. 21 w Starostwie Powiatowym został uruchomiony całodobowy dyżur w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, aż do odwołania. Kontakt w przypadku zdarzeń pod numerami telefonów: 18 41 41 621, 18 41 41 622.

Marzena Gitler, foto: PSP NS i UM NS

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka