czwartek, 11 kwietnia 2024 07:29

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ma nowego rektora

Autor Katarzyna Domagała
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie ma nowego rektora

Zmienia się rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Dr. hab. Stanisława Mazura zastąpi dr hab. Bernard Ziębicki, który został wybrany w środę na to stanowisko.

Nowy rektor rozpocznie swoją kadencję 1 września tego roku. Potrwa ona cztery lata. Bernard Ziębicki podczas głosowania otrzymał 240 z 387 głosów elektorów.

Zapewniam, że jako rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie będę współpracował z wszystkimi członkami naszej społeczności. Wierzę, że w jubileusz 100-lecia uczelni wejdziemy nadal realizując misję jej założycieli, jednak w sposób adekwatny do współczesności, z jasnymi celami na przyszłość – powiedział po wyborze rektor elekt.

Kandydatami na rektora UEK byli jeszcze prof. dr hab. Krzysztof Wach – kierownik Katedry Handlu Zagranicznego, oraz dr hab. Marcin Zawicki, prof. UEK – dziekan Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej (GAP). Dr hab. Stanisław Mazur nie ubiegał się o reelekcję.

Dr hab. Bernard Ziębicki jest kierownikiem Katedry Metod Organizacji i Zarządzania UEK oraz dziekanem Kolegium Nauk o Zarządzaniu i Jakości. Należy do Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN. Jest to autor i współautor ponad 230 publikacji naukowych nt. metod organizacji i zarządzania, nowych koncepcji zarządzania, systemów wynagrodzeń, zarządzania informacjami.

Zadania uczelni według nowego rektora UEK

Zdaniem nowo wybranego rektora w obliczu dynamicznych zmian w szkolnictwie wyższym "uczelnia musi odpowiadać na współczesne potrzeby społeczne i naukowe, a także pozostawać wierna wartościom akademickim, wolności badań i autonomii".

W moim programie kładę szczególny nacisk na dialog i współpracę z całym środowiskiem akademickim oraz administracyjnym. Razem możemy kształtować przyszłość naszej uczelni, podejmować istotne decyzje oraz inicjować projekty, które będą służyły naszej społeczności – zapowiadał po ogłoszeniu decyzji o kandydowaniu.

Co ciekawe, obecny rektor Stanisław Mazur, kandydował w tegorocznych wyborach na prezydenta Krakowa. Cztery dni przed wyborami ogłosił, że wycofuje się i równocześnie udzielił poparcia posłowi Platformy Obywatelskiej Aleksandrowi Miszalskiemu.

Stanisław Mazur chce Krakowa w wersji smart. Powołany ma zostać Rzecznik Praw Mieszkańców
Stanisław Mazur przedstawił swoją propozycję uruchomienia aplikacji mobilnej KRapka, która ma wspierać mieszkańców i ułatwiać pracę jednostek miejskich.

Źródło: PAP

Fot.: UEK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka