sobota, 4 czerwca 2022 20:33

Uruchomiono nowe połączenie lotnicze z Krakowa

Autor Mirosław Haładyj
Uruchomiono nowe połączenie lotnicze z Krakowa

Na Lotnisku im. Jana Pawła II w podkrakowskich Balicach wylądował samolot pasażerski dalekiego zasięgu Boeing Dreamliner. Maszyna ze 169 pasażerami na pokładzie pokonała ok. 7 tys. km w ok. 8 h 35 min. Pierwszy raz od 12 lat odbył się bezpośredni lot z Nowego Jorku/Newark do Krakowa.

W uroczystej inauguracji uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Podczas wydarzenia obecni byli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, konsul generalny USA w Krakowie Patrick Slowinski, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka i Iwona Gibas, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń, prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Katarzyna Piskorz, a także samorządowcy.

– Polonia to ogromna część amerykańskiej społeczności. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka prawie 10 mln osób pochodzenia Polskiego. Co 10 mieszkaniec USA polskiego pochodzenia przebywa w stanie Nowy Jork. To ważne, by mieli oni możliwość swobodnego powrotu do naszego kraju. Patrząc na promienne uśmiechy przybyłych dzisiaj z Nowego Jorku do Krakowa, nie mam wątpliwości, że przywrócenie bezpośredniego połączenia lotniczego między nami było niezwykle potrzebne

– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Nowy York miasto wielokulturowe, tętniące życiem artystycznym w wielu aspektach podobne do Krakowa.  Jest  drugim najważniejszym ośrodkiem polonijnym w USA a lotnisko Newark cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Powraca do siatki połączeń lotniczych po 12 latach! Bezpośrednie połączenie lotnicze z Krakowa  do Nowego Jorku dzięki PLL LOT jest doskonałą ofertą zarówno dla podróżujących w celach rodzinnych jak i turystycznych i biznesowych – dodaje prezes zarządu Kraków Airport Radosław Włoszek.

Jak informuje Kraków Airport, z usług krakowskiego lotniska skorzystało w maju ponad 681 tys. pasażerów. Od początku roku przewoźnicy obsłużyli prawie 2,5 mln podróżujących. 1 maja wystartowała kampania „Leć na wakacje #PROSTOzKRAKOWA”. W ramach różnorodnej oferty można skorzystać z połączeń do Stanów Zjednoczonych, Izraela czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Inf.: MUW

Kraków

Kraków - najnowsze informacje