wtorek, 1 czerwca 2021 09:52

Utkali rękawice furmańskie dla senatora Sandersa. Teraz będą tego uczyć innych

Autor Aleksandra Tokarz
Utkali rękawice furmańskie dla senatora Sandersa. Teraz będą tego uczyć innych

O Towarzystwie Miłośników Piwnicznej zrobiło się głośno kilka miesięcy temu. Wówczas jego członkowie wpadli na niezapomniany pomysł, by utkać rękawice furmańskie z myślą o senatorze Bernim Sandersie. Teraz nadchodzą z dobrymi nowinami. Jak tkać rękawice będą uczyć wszystkich!

Towarzystwo Miłośników Piwnicznej otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach Programu Kultura ludowa i tradycyjna, na realizację projektu Tkamy rękawice furmańskie. Muzealne warsztaty z "Mistrzem tradycji" - Małgorzatą Polańską - Kubiak.

- Celem organizowanych w Muzeum Regionalnym Towarzystwa Miłośników Piwnicznej warsztatów będzie przekazanie kolejnym osobom w sztafecie pokoleń niepowtarzalnej, a niedawno ożywionej tradycji regionu. Zajęcia są przeznaczone dla osób w różnym wieku, ze zdolnościami manualnymi, cierpliwych i wytrwałych - tłumaczy Barbara Talar z Muzeum Regionalnego TMP.

Warsztaty będą odbywać się 7 miesięcy, a po ich ukończeniu uczestnicy otrzymają Certyfikat Rękawicznika, który będzie uprawniał do prowadzenia warsztatów tkania tradycyjnych rękawic furmańskich.

- Warsztaty z "Mistrzem tradycji" są pierwszym etapem na drodze stworzenia siedziby Nadpopradzkiego Domu Pracy Twórczej, który wraz z Muzeum Regionalnym, będzie miejscem ochrony i przekazywania wiedzy o historii, tradycji i dziedzictwie kulturowym Górali Nadpopradzkich, od wieków zamieszkujących tereny na południowym krańcu Małopolski, na styku trzech przenikających się kultur - polskiej, słowackiej i łemkowskiej - dodaje Barbara Talar.

Więcej na temat rękawic furmańskich dla Berniego Sandersa w poniższym materiale:

Górale z Piwnicznej robią „rękawice furmańskie” dla Berniego Sandersa!
Jeszcze w tym tygodniu do Senatora Berniego Sandersa czarni górale wyślą „rękawice furmańskie”, które są tradycyjnym rękodziełem Sądecczyzny. Inspiracją do utkania dla niego rękawic było zdjęcie z zaprzysiężenia nowego Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Ale nie tylko! Bernie Sanders pochodzi bowiem ze…

fot. Marcelina Kubiak

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje