wtorek, 8 lutego 2022 15:31

[WIDEO] Sądecczyzna: Mógł spowodować czołówkę. Wykroczenie słono go kosztowało

Autor Tomasz Stępień
[WIDEO] Sądecczyzna: Mógł spowodować czołówkę. Wykroczenie słono go kosztowało

2100 złotych za niebezpieczny manewr wyprzedzania – taki mandat dostał kierowca volkswagena golfa, który 4 lutego br. w Cieniawie stworzył zagrożenie w ruchu. Został szybko namierzony przez policjantów z grupy „SPEED”, którzy w nieoznakowanym radiowozie wyposażonym w wideorejestratory przemierzają sądeckie drogi.

Nowoczesny nieoznakowany radiowóz, Cupra Leon to najnowszy nabytek sądeckich policjantów. Dwulitrowy benzynowy silnik, 310 KM mocy, wideorejestrator z dwiema kamerami. Kosztował ponad 270 tys. złotych. Policjanci dysponują im od ubiegłej środy i już widać efekty - funkcjonariusze przez cztery pierwsze dni służby przerwali nieprzepisową jazdę niejednemu kierowcy, ujawniając 71 wykroczeń drogowych i zatrzymując nietrzeźwego kierującego. Znakomita większość wykroczeń, bo aż 45 dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Mundurowi nałożyli na 67 sprawców mandaty, a wobec 1 skierowali wniosek do sądu o ukaranie. Policjanci zatrzymali również prawo jazdy kierowcy, który prowadził samochód w stanie nietrzeźwości, a także zatrzymali 1 dowód rejestracyjny z uwagi na zły stan techniczny pojazdu.

Najwyższy mandat – w wysokości 2100 złotych – został nałożony na kierowcę volkswagena golfa, który 4 lutego br. w Cieniawie stworzył zagrożenie w ruchu drogowym podejmując niebezpieczny manewr wyprzedzania. Już z daleka policjanci widzieli osobowego volkswagena, który wyprzedza ciąg pojazdów i zmusza do hamowania samochody jadące przeciwległym pasem. Było niebezpieczeństwo, że kierujący volkswagenem spowoduje zderzenie czołowe - w ostatniej chwili wjechał między pojazdy na swoim pasie ruchu. Widząc to policjanci grupy SPEED, jadący nieoznakowanym radiowozem, zawrócili, dogonili kierowcę volkswagena i zatrzymali go do kontroli drogowej. Wykroczenie wycenili na 2100 zł.

– Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu. Mówi o tym art. 24 kodeksu drogowego – przypominają sądeccy policjanci.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje