Liderzy demokratycznej opozycji i samorządowcy podpisali 25 maja 2022 r. w Senacie w obecności Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego deklarację o współpracy na rzecz Polski samorządnej i obywatelskiej. Poprzedzającą podpisanie dokumentu debatę poprowadził Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki.
Ze strony Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski deklarację podpisał prezes ruchu, Jacek Karnowski oraz Rafał Trzaskowski, przewodniczący Rady Politycznej Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski. Ze strony parlamentarzystów podpisy pod deklaracją złożyli: Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy, Szymon Hołownia, przewodniczący Polska 2050, Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego i Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
– To dla nas wielki dzień, w którym podejmujemy dla nas bardzo duże zobowiązanie i rozpoczynamy współpracę w odbudowie, tak bliskiej naszemu sercu, demokracji, praworządności, odbudowie Polski samorządowej i obywatelskiej – mówił Jacek Karnowski, prezes Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski.
Całość wydarzeń rozpoczęło wystąpienie Tomasza Grodzkiego, marszałka Senatu RP, po którym odbyła się debata „Od samorządu do samorządności” którą poprowadził Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki. Wzięli w niej udział: senator Zygmunt Frankiewicz, Przewodniczący Senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Prezes Związku Miast Polskich, Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy, Magdalena Kołodziejczak, wójt Pruszcza Gdańskiego, Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. W imieniu Ruchu postulaty samorządowe przedstawili Dorota Zamarzlak, wiceprezes Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, wójt Gminy Izabelin oraz Tadeusz Truskolaski, sekretarz Rady Politycznej Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski, prezydent Białegostoku.
Obecni na sali samorządowcy w debacie „Od samorządu do samorządności” podkreślili, że reforma samorządowa to jeden z sukcesów wolnej Polski. Rozmawiali także o kluczowych zmianach legislacyjnych, niezbędnych do poprawy życia mieszkańców miast i wsi.
Coraz więcej regulacji prawnych dotyczy samorządów właśnie w kontekście odbierania nam kompetencji, a nakładania dodatkowych obowiązków. Takimi przykładami jest cała sfera ochrony zdrowia. takim przykładem jest sfera edukacji. Dzisiaj tę samorządność próbuje się po prostu zniszczyć, sprowadzić nas do roli takiego powiedziałabym naczelnika, który ma wydawać znaczone pieniądze. A ma coraz mniejsze pole do podejmowania samodzielnych, samorządnych decyzji ...- powiedział burmistrz Wieliczki- Artur Kozioł
I dalej podsumował trafnie -
samorząd tak jak w nazwie ma być samorządny, ma być przedstawicielski i o to po prostu nam chodzi. Powiem kilka rzeczy, które musimy z tego miejsca głośno powiedzieć, bo nie da się wyjść, jak to niektórzy mówią z przyjęcia i nie zapłacić rachunku, bo przekroczymy pewną granicę.
Tylko stabilność finansowa jest w stanie zapewnić trwały rozwój.
W porozumieniu jest to zapisane. Jeżeli wybory pójdą po naszej myśli to partie zwycięskie będą związane porozumieniem. To jest szansa na odwrócenie trendu i tylko wtedy można myśleć optymistycznie, przynajmniej częściowo optymistycznie o przyszłości samorządu. Inaczej to wygląda fatalnie, dlatego, że nie tylko zostanie ten samorząd zniszczony, ale ludzie, którzy teraz w nim pracują, mogą odejść w niesławie pomimo wielkich zasług, jakie robią dla swoich społeczności. No i to jest fatalny scenariusz, który musi być odwrócone. I odwrócić. to można tylko tu w Parlamencie, dlatego, że zmiany są wprowadzane ustawami.