czwartek, 27 października 2022 09:37

VII Festiwal Zawodów w ZS w Dobczycach. Uczniowie przygotowali ciekawe warsztaty dla młodszych kolegów

Autor Marzena Gitler
VII Festiwal Zawodów w ZS w Dobczycach. Uczniowie przygotowali ciekawe warsztaty dla młodszych kolegów

325 uczniów klas ósmych z powiatu myślenickiego wzięło udział w VII Festiwalu Zawodów w Zespole Szkół w Dobczycach. Przyszli absolwenci podstawówek mogli w ciekawy sposób zapoznać się z szeroka ofertą kształcenia w placówce, a uczniowie ZS w Dobczycach poznać możliwości kariery w firmach z dobczyckiej Strefy Przemysłowej.

26 października podczas Festiwalu Zawodów w  Zespole Szkół w Dobczycach im. ks. Józefa Tischnera z młodzieżą spotkali się Starosta Powiatu Myślenickiego Józef Tomal, wicestarosta Rafał Kudas, burmistrza Dobczyc Tomasz Suś, dyrektor Urzędu Pracy w Myślenicach Izabela Cygan-Młynarczyk, wicedyrektor PUP Renata Przała oraz przedstawiciele Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Myślenicach.

Na sali gimnastycznej swoje stoiska zaprezentowały firmy, które współpracują ze szkołą:  Sigma-Elektro Sp. z o.o., Herz, Glamox NT, Wawel, Alpha-Technology, KLGS, Elektro-Montek, Dom Chleba. Przygotowane przez przedsiębiorców prezentacje na temat pracy z poszukiwanych zawodach zobaczyli uczniowie klas drugich, trzecich i czwartych Zespołu Szkół w Dobczycach.

W auli odbywały się spotkania z ósmoklasistami ze szkół podstawowych w Dobczycach (nr 1 i nr 2), z Brzączowic, Kornatki, Nowej Wsi, z Dziekanowic, Wiśniowej, ze Stadnik, z Czasławia, Glichowa oraz z Drogini. Uczniowie mogli wysłuchać prezentacji o ZS w Dobczycach, spotkać się z przedstawicielką Urzędu Pracy oraz wziąć udział w wybranych przez siebie ciekawych warsztatach zawodowych w branżach: elektryczno-elektronicznej, mechatronicznej, informatycznej, budowlanej, fryzjerskiej i gastronomicznej, które przygotowali dla nich ich starsi koledzy. W przygotowanie VII Festiwalu Zawodów i przeprowadzenie warsztatów dla uczniów klas ósmych zaangażowanych było wielu nauczycieli i uczniów, którzy z prawdziwą pasją opowiadali o swoich kierunkach kształcenia, a przede wszystkim prezentowali praktyczne umiejętności, jakie nabywają na zajęciach. W sumie w VII Festiwalu Zawodów wzięło udział 325 uczniów klas ósmych z Dobczyc i okolicy. Całe wydarzenie koordynowali kierownik szkolenia praktycznego Paweł Słowik oraz kierownik warsztatów szkolnych Paweł Kniaziowski, a nad całością czuwał dyrektor szkoły Bogusław Lichoń.

Festiwal Zawodów w dobczyckim Zespole Szkół to już tradycja. Organizowany jest od 2015 roku. Szkoła od 50 lat kształci młodzież i dorosłych w zawodach technicznych. W placówce funkcjonuje Centrum Kompetencji Zawodowych, które dzięki wsparciu unijnemu korzysta z doposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i oprogramowanie pracowni zawodowych, daje młodzieży możliwość zdobycia poszukiwanych przez pracodawców kompetencji zawodowych przez szereg specjalistycznych kursów oraz odbycia stażów zawodowych we współpracujących ze szkołą zakładach, podnosi też kwalifikacje nauczycieli.

W funkcjonującym w szkole technikum można zdobyć tytuł technika elektryka, elektronika, mechatronika, informatyka, budownictwa, żywienia i usług gastronomicznych oraz usług fryzjerskich. W ZS w Dobczycach jest też szkoła branżowa I stopnia i liceum ogólnokształcące, które m.in ma klasy wojskowe, ratownicze, strażackie i policyjne. Szkoła ma duże zaplecze warsztatowe i sportowe, a nawet własny sprawnościowy tor przeszkód i strzelnicę. Dzięki współpracy międzynarodowej uczniowie często odbywają praktyki za granicą. Nic dziwnego, że cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko młodzieży z powiatu myślenickiego, ale też z położonego po sąsiedzku powiatu wielickiego.

fot. Fb. Zespół Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka