piątek, 17 stycznia 2020 10:59

W Krakowie znów ciężko oddychać. Normy diametralnie przekroczone

Autor Katarzyna Domagała
W Krakowie znów ciężko oddychać. Normy diametralnie przekroczone

Dzisiaj nad ranem Kraków opanowała gęsta mgła, a ok. godziny 10. spadł lepki śnieg. Niestety, czujniki wykazały, że w kropelkach znajdują się zawieszone pyły. Normy PM10 w niektórych rejonach miasta są przekroczone nawet o 900 proc. Mieszkańcy Krakowa mogą mieć problemy z oddychaniem i widocznością na drodze.

Urzędnicy informują, że dzisiaj przewidywane jest przekroczenie pyłu PM10 (norma dobowa: 50 ʮg/m3) na obszarach: Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Prądnik Biały, Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki - Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze, Czyżyny, Mistrzejowice, Bieńczyce.

Oto średnie pomiary czujników na terenie całego Krakowa z 17.01.2020:

Pył zawieszony PM10 - średnia dla wszystkich stacji - 111 µm/m³ - 223% normy
Pył zawieszony PM2.5 - średnia dla wszystkich stacji - 103 µm/m³ - 412% normy
Dwutlenek azotu - średnia dla wszystkich stacji - 41 µm/m³ - 104% normy

W niektórych rejonach miasta poziom przekroczenia norm wyniósł ok. 900 proc. Taki stan powietrza może utrzymywać się przez cały weekend.  

Kraków, 17.01.2020, fot: Powietrze Kraków (Facebook)

Kraków wciąż zmaga się ze smogiem

Kraków jest jednym z miast, którym szczególnie dokucza smog. Głównym źródłem zanieczyszczeń w Krakowie jest niska emisja, czyli emisja szkodliwych dla człowieka pyłów i gazów na niskiej wysokości. Wiąże się to z ogrzewaniem starymi piecami, a także nagromadzeniem spalin samochodowych. Przyczyną dużego zanieczyszczenia miasta jest również jego specyficzne położenie. Kraków leży w dolinie Wisły i otoczony jest od północy i południa wzniesieniami, które utrudniają cyrkulację powietrza. Przypomnijmy, że początkiem stycznia czujniki powietrza również wskazywały na przekroczenie norm o kilkaset procent.

Pod tym linkiem można monitorować aktualny stan powietrza w różnych rejonach Krakowa.

Info: UM Kraków, monitoring.krakow.pios.gov.pl

Kraków

Kraków - najnowsze informacje