niedziela, 30 lipca 2023 11:10

W maju padł ofiarą hieny cmentarnej. Teraz pomnik bohatera narodowego został odnowiony

Autor Patryk Trzaska
W maju padł ofiarą hieny cmentarnej. Teraz pomnik bohatera narodowego został odnowiony

W maju jego nagrobek został zdewastowany teraz grób sądeckiego bohatera Romana Stramki znów prezentuje się okazale. Mosiężna tablica i figura orła, zostały odnowione i z powrotem trafiły na swoje miejsce.

Przypomnijmy, 14 maja 2023 roku sądeccy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu doszło do kradzieży. Z pomnika Romana Stramki – bohaterskiego kuriera Armii Krajowej, odznaczonego Orderem Wojennym Virtuti Militari, złodziej zabrał mosiężną tablicę i figurę orła.

Policjanci natychmiast podjęli szereg czynności, w efekcie których szybko odzyskali skradzione mienie i zatrzymali złodzieja. 38-letni mieszkaniec powiatu nowosądeckiego usłyszał zarzut ograbienia grobu, natomiast 16 maja br. Komendant Miejski Policji w Nowym Sączu, insp. dr Krzysztof Dymura osobiście przekazał rodzinie odzyskane elementy nagrobka.

Zobacz: Ciężki przypadek hieny cmentarnej. Okradł nagrobek bohatera narodowego. Łup oddał na złom

Wdzięczna rodzina nadesłała do szefa sądeckich policjantów podziękowania, zwracając się do insp. dr. Krzysztofa Dymury takimi słowami: "Szanowny Panie Komendancie, W imieniu swoim i całej naszej rodziny Stramków (a jest nas ponad 100 osób w Polsce i nie tylko) chcemy na ręce Pana Komendanta złożyć najszczersze podziękowania za błyskawiczną i zakończoną pełnym sukcesem interwencję dotyczącą skradzionych z grobu Romana Stramki tablicy pamiątkowej i okazałej figury orła. Mają one dla nas wielką wartość historyczną, a przede wszystkim sentymentalną. Życzymy całej sądeckiej Policji jak najwięcej tak spektakularnych sukcesów, życząc jednocześnie jak najmniej powodów do przeprowadzania interwencji." - napisała rodzina.

Kilka dni temu Komendant na swoją skrzynkę mailową otrzymał fotografie odnowionego nagrobka Romana Stramki. Mosiężna tablica i figura orła odnalezione przez policjantów, zostały odrestaurowane i odzyskały dawny blask, przypominając potomnym o zasługach sądeckiego bohatera

inf./fot. KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka