poniedziałek, 3 czerwca 2024 20:03

Najwyższy stopień ostrzeżenia. Służby przygotowane na najgorsze

Autor Marzena Gitler
Najwyższy stopień ostrzeżenia. Służby przygotowane na najgorsze

W nocy z poniedziałku na wtorek przez Małopolskę przejdzie ulewa. Prognozy lokalnie przewidują nawet do 110 mm deszczu. Wojewoda małopolski wprowadził dyżury w magazynach przeciwpowodziowych, a zbiorniki retencyjne mają rezerwy przeciwpowodziowe.

Cała Małopolska została objęta meteorologicznymi ostrzeżeniami IMGW-PIB 2 stopnia. O godz. 22.30 zwiększono go na najwyższy - 3 stopień. Do północy prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu. "Wysokość opadu od 90 mm do 110 mm" - ostrzega na X IMGW.

Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów Małopolski. Obecnie obowiązuje najwyższy, 3 stopień ostrzeżenia.

Dla całego województwa wprowadzono też 2 stopień ostrzeżenia hydrologicznego. W nocy z poniedziałku na wtorek rozpocznie się kilkunastogodzinna ulewa, która może potrwać aż do wtorkowego wieczoru. Najbardziej zagrożonym regionem jest Małopolska, gdzie może spaść w ciągu doby nawet połowa czerwcowej normy opadów. Na obszarach występowania intensywnych opadów deszczu, prognozowane są wzrosty poziomu wody, miejscami gwałtowne. Lokalnie istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych.

Sztab kryzysowy u wojewody


Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar zawnioskował o nadanie dla mieszkańców województwa alertu RCB. Zwołał też posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczyła I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger. "Służby i straże są gotowe do intensywnych działań i zwiększania w razie potrzeby obsad kadrowych" - zapewnia wojewoda.

Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie  w związku z ostrzeżeniem hydrologicznym monitorowana jest na bieżąco sytuacja na rzekach.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pozostaje w kontakcie z powiatowymi i miejskimi centrami zarządzania kryzysowego, którym przekazuje aktualne ostrzeżenia. W magazynach przeciwpowodziowych, którymi zarządza wojewoda małopolski, wprowadzono dyżury. Wszystkie zbiorniki retencyjne są przygotowane do zwiększonych przepływów i mają rezerwy przeciwpowodziowe.

Do mieszkańców został rozesłany Alert RCB. Przypominamy, że należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Powinniśmy m.in. usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr; przeparkować samochody w bezpieczne miejsce czy zadbać o naładowanie telefonu komórkowego.

fot. Pixabay

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka