środa, 13 października 2021 07:54

W Rabce Zdroju odbył się już kolejny Rajd - w 105 rocznicę urodzin pisarza

Autor Edyta Sowa
W Rabce Zdroju odbył się już kolejny Rajd - w 105 rocznicę urodzin pisarza

W 105 rocznicę urodzin pisarza Julina Kawalca odbył się V Rajd jego imienia, organizowany przez stowarzyszenie Rabczański Uniwersytet Trzeciego Wieku. Około trzydziestu osób, w większości słuchaczy uniwersytetu wyruszyło na wędrówkę z Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju na Maciejową.

Na początek w Parku Zdrojowym przy altanie "Pod Grzybkiem" - w miejscu startu powitał wszystkich uczestników w imieniu organizatorów Marek Szarawarski, który przypomniał historię rajdu. Ma on na celu upamiętnienie Honorowego Obywatela Rabki-Zdroju, pisarza, autora słynnej "Harfy Gorców", poety i publicysty Juliana Kawalca. Artysta przez lata związany był z rabczańskim uzdrowiskiem.

Pierwszy taki rajd odbył się w 2016 roku, w 100 rocznice urodzin pisarza, przypadającą na 11 października, otwarto wtedy w Parku Zdrojowym alejkę jego imienia. W drodze na szczyt - na Maciejową uczestnicy rajdu zatrzymali się obok domu Juliana Kawalca, gdzie wspomnieli poetę.

WSPOMNIENIE O JULIANIE KAWALCU ( ur. 11 października 1916 Wrzawy, zm. 30 września 2014 Kraków).

Julian Kawalec urodził się we wsi Wrzawy niedaleko Sandomierza. Był synem Józefa i Stanisławy z domu Bobek – małorolnych chłopów. Po ukończeniu pięciu klas wiejskiej szkoły powszechnej rozpoczął naukę w ośmioklasowym Gimnazjum Humanistycznym w Sandomierzu. Było to możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi rodziców oraz tzw. świadectwu ubóstwa, które uprawniało do zniżek w opłatach za naukę. W 1935 roku po zdaniu matury rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czasie nauki utrzymywał się, udzielając korepetycji z języka łacińskiego i niemieckiego. Związał się z ruchem ludowym. Należał do Polskiej Akademickiej Młodzieży Ludowej – PAML. W 1938 roku był członkiem zarządu tej organizacji. Wojna zmusiła go do przerwania studiów. W czasie okupacji przebywał w rodzinnych stronach. Współpracował z ruchem oporu, organizował tajne nauczanie. Poszukiwany przez gestapo musiał się ukrywać. Po wyzwoleniu terenów na wschód od Wisły, jesienią 1944 roku został skierowany przez kolegów z organizacji "Wieś" do pracy w Polskiej Agencji Prasowej "Pol-Pres" w Lublinie, gdzie pełnił funkcję korespondenta wojennego. Jesienią 1945 roku wrócił do Krakowa z zamiarem kontynuowania przerwanych studiów. W 1946 roku rozpoczął pracę dziennikarską w prasie krakowskiej, a następnie w Polskim Radiu. Ukończył studia, uzyskując absolutorium na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nadanie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Rabka-Zdrój” panu Julianowi Kawalcowi nastąpiło na podstawie Uchwały Nr XXV/177/08 Rady Miasta Rabka-Zdrój z dnia 27 maja 2008r.

Należał do Związku Literatów Polskich (od roku 1960) oraz międzynarodowej organizacji pisarzy PEN-CLUB i Stowarzyszenia Kultury Europejskiej SEC.

W latach 1986-1989 był członkiem Ogólnopolskiego Komitetu Grunwaldzkiego.

Zmarł 30 września 2014 r. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Był autorem kilkunastu powieści, tyluż samo zbiorów opowiadań, wierszy, sztuk teatralnych. Jego książki zostały przetłumaczono na ponad 20 języków. Najpopularniejsze to "Ziemi przypisany", "W słońcu", "Tańczący jastrząb", "Wezwanie", "Przepłyniesz rzekę" i "Szara aureola". Jego ostatnia książka "Czerwonym szlakiem na Turbacz" została wydana w 2009 roku. Julian Kawalec uznawany był za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu chłopskiego w powojennej literaturze polskiej.

źródło, foto. UM Rabka Zdrój

Podhale

Podhale - najnowsze informacje