piątek, 2 kwietnia 2021 13:23

W ten sposób Wadowice uczciły pamięć papieża Polaka

Autor Mirosław Haładyj
W ten sposób Wadowice uczciły pamięć papieża Polaka

2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37 papież „powrócił do domu Ojca”. Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński i Poseł na Sejm RP Filip Kaczyński złożyli dziś pod pomnikiem Ojca Świętego biało-żółte wieńce w imieniu mieszkańców.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach r., napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”.

Jan Paweł II zmarł w opinii świętości 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie, o godzinie 21.37.  Pogrzeb odbył się  8 kwietnia. Szacuje się, że w nabożeństwie żałobnym brało udział ponad 300 tyś. osób, a w całym Rzymie na placach i skwerach 5 milionów, w tym ok. 1,5 mln pielgrzymów z Polski. Wśród najczęściej pojawiających się haseł przebijało się to jedno, skandowane przez wiernych „santo subito” – „święty natychmiast”. Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a następnie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Pierwotnie jego trumna spoczęła w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie od momentu ogłoszenia Go błogosławionym we wnętrzu watykańskiej Bazyliki w ołtarzu św. Sebastiana. Relikwie św. Jana Pawła II znajdują się również w jego rodzinnej parafii Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach.

Pontyfikat 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.

Tradycyjnie 2 kwietnia każdego roku w Wadowicach wierni oddają hołd, zapalają znicze i składają kwiaty pod pomnikiem papieża na pl. Jana Pawła II. W imieniu mieszkańców Gminy Wadowice, Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz Poseł na Sejm Filip Kaczyński złożyli dziś pod pomnikiem Ojca Świętego biało-żółte wieńce.

– Tegoroczny Wielki Piątek ma wymiar szczególny, gdyż dziś wspominamy nie tylko mękę i śmierć Jezusa na Krzyżu, ale również śmierć Naszego Świętego Wadowiczanina, który dokładnie 16 lat temu odszedł do domu Ojca. Symbolicznym obrazem, łączącym te dwa niezwykłe wydarzenia są krzyże umieszczone pod pomnikiem św. Jana Pawła II, które zostawili tutaj uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w swoich intencjach. Święty Janie Pawle, my wszyscy nieustannie polecamy się Twojej opiece

– powiedział Burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje