poniedziałek, 14 lutego 2022 16:13

W tym szpitalu niezaszczepiony personel nie zostanie dopuszczony do pracy

Autor Katarzyna Jamróz
W tym szpitalu niezaszczepiony personel nie zostanie dopuszczony do pracy

Dyrektor szpitala powiatowego w Końskich (woj. świętokrzyskie) zdecydował, że niezaszczepiony personel przeciw Covid-19 nie zostanie dopuszczony do pracy.

Rozporządzenie ministra zdrowia z 22 grudnia 2021 roku informuje, że obowiązkowe szczepienie przeciwko Covid-19 dotyczy osób, które wykonują zawód medyczny, pracują w podmiotach leczniczych, są farmaceutami zatrudnionymi w aptekach oraz studentami kierunków przygotowujących do zawodu medycznego.

Dyrektor placówki w Końskich zapowiedział, że od 1 marca będzie wymagał od pracowników objętych obowiązkowym szczepieniem posiadania certyfikatu, który potwierdzi ich pełne zaszczepienie.

– Nie mogę dopuścić do pracy osób, które nie spełniają wymagań sanitarnych wynikających z rozporządzenia ministra zdrowia. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Tak jak nie mogę dopuścić do pracy w szpitalu pracownika, który nie ma szczepienia WZW typu B, tak też musimy ograniczyć możliwość zakażenia pacjenta koronawirusem

– powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową, dyrektor szpitala w Końskich dr Wojciech Przybylski.

Dyrektor placówki, który pełni również funkcję świętokrzyskiego konsultanta ds. zdrowia publicznego zwraca uwagę na to, że osoby powyżej 60 roku życia zaszczepione przeciw Covid-19, nie zawsze mają trwałą odporność. Oznacza to, że mogą zarazić się od personelu szpitala, a takie ryzyko trzeba minimalizować.

Jak dotąd spośród ponad 900 pracowników placówki, szczepienia nie przyjęło około 60 osób. Wśród nich są ozdrowieńcy oraz osoby, które obecnie chorują na Covid-19. Dyrektor szpitala uważa, że osoby, które podważają skuteczność szczepionek powinny zostać zawieszone albo całkowicie stracić prawo do wykonywania zawodu. Obowiązek szczepień nie dotyczy personelu, który ma do tego zdrowotne przeciwwskazania.

Inf.: PAP
Fot.: Ilustracyjne

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje