poniedziałek, 17 lipca 2023 16:49

Od dziś szybszy dojazd do pacjenta. W Wieliczce otwarto nową siedzibę pogotowia [WIDEO, FOTO]

Autor Marzena Gitler
Od dziś szybszy dojazd do pacjenta. W Wieliczce otwarto nową siedzibę pogotowia [WIDEO, FOTO]

"Marzenia się spełniają, także moje marzenia! W dniu dzisiejszym został uroczyście otwarty w Wieliczce budynek Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego - miejsce stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego. Całkowita wartość zadania to 7 391 170, 46zł. Bardzo oczekiwana inwestycja, która zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo naszych  mieszkańców" - podsumowała uroczystość posłanka Urszula Rusecka, która była inicjatorką zrealizowania tej inwestycji.

Nowa siedziba pogotowia w Wieliczce to wspólna inwestycja Województwa Małopolskiego, Powiatu Wielickiego i Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Zespoły stacjonują teraz przy ul. Powstania Styczniowego. Całość kosztowała ponad 7 milionów złotych. Koszty wzrosły prawie dwukrotnie, bo już po wybudowaniu budynku do stanu surowego, okazało się, że garaże są zbyt niskie dla karetek. Trzeba więc było wyburzyć tę część budynku i na nowo zaprojektować. Dużym wyzwaniem okazała się też działka przy ul. Powstania Styczniowego w Wieliczce, granicząca z potokiem Miodówka. W związku z tym trzeba było wykonać solidne umocnienie skarpy. Inwestycja, która miała być gotowa na przełomie 2021 i 2022 roku, opóźniła się o ponad dwa lata. Swoje zrobiły też pandemia, a potem wojna w Ukrainie, które spowodowały przestoje w gospodarce i wzrost cen.

W poniedziałek, 17 lipca można było jednak świętować zakończenie budowy i otwarcie nowej siedziby pogotowia, które będzie teraz sąsiadem wielickich strażaków. Wszystko zaczęło się od zamiany działek, pomiędzy Kopalnią Soli Wieliczka a Skarbem Państwa, reprezentowanym przez starostę wielickiego Adama Kociołka. Formalności dopełniono 11 marca 2019 roku. W ten sposób powiat pozyskał działkę przy ul. Powstania Styczniowego i zaprezentował projekt budowy tam kompleksu budynków, związanych z bezpieczeństwem oraz centrum administracyjnego Starostwa. Budowa nowej siedziby pogotowia rozpoczęła się symbolicznym gestem 18 czerwca 2021 roku wmurowaniem aktu erekcyjnego. Dziś na ratunek wyjechały z gotowej nowej siedziby pierwsze karetki. Warto dodać, że równolegle budowana była nowa siedziba Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Wieliczce, która zostanie otwarta w połowie września, a niebawem ruszy przetarg na budowę kolejnego obiektu przy Powstania Styczniowego - nowoczesnej komendy Policji.

W uroczystości uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki, poseł na Sejm RP Urszula Rusecka, wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, szef Gabinetu Politycznego ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka - Tomasz Tomala, dyrektor naczelna Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dr Małgorzata Popławska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Tomasz Ocetkiewicz oraz członkowie ZRM, którzy będą pracować w nowej siedzibie.

- Inwestycja powstająca w Wieliczce w pobliżu drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej 966 jest inwestycją strategiczną z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Jej lokalizacja umożliwia sprawniejsze poruszanie się służb. Zlokalizowana jest na terenach Skarbu Państwa, które przekazane zostały aktem notarialnym darowizny na rzecz Województwa Małopolskiego na początku 2021 r., na co jako Wojewoda Małopolski w październiku 2020 r. wyraziłem zgodę. Wartość działki to ponad 182 tys. zł. To przykład dobrej współpracy podmiotów administracji publicznej, którym przyświeca wspólny cel, jakim jest dobro Małopolan, w myśl zasady: razem jesteśmy silniejsi – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Nowo wybudowany budynek pomieści blok sanitarny wraz z szatniami, łazienki, dwa pomieszczenia administracyjne, pomieszczenia techniczne i pomocnicze oraz 3-stanowiskowy garaż dla pojazdów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Ponadto zaplanowano pomieszczenia socjalno-administracyjne przeznaczone dla ratowników, dyżurkę, pomieszczenie dowodzenia wraz z łazienkami, szatnią i pokojem biurowym. W dwukondygnacyjnym budynku jest winda, znajdzie się także magazyn na leki i materiały medyczne, a z komendą Państwowej Straży Pożarnej łączy go wewnętrzne przejście. Zadbano również o właściwe zagospodarowanie terenu.

Budowa nowej siedziby pogotowia wraz z zagospodarowaniem terenu i instalacjami zewnętrznymi to koszt ok. 8,3 mln zł. Środki na ten cel przekazane zostały przez samorząd województwa małopolskiego (4,1 mln zł), powiat wielicki (1 mln zł) oraz Krakowskie Pogotowie Ratunkowe (3,2 mln zł).

Inwestycja znacząco skróci czas dojazdu karetki do pacjenta. Wyjazd z dotychczasowej siedziby przy ul. Szpunara w Wieliczce często był blokowany przez parkujące obok samochody, a podczas ulew zdarzało się, że ulica stawała się nieprzejezdna. Teraz bez żadnych nieplanowanych opóźnień ratownicy będą mogli ruszyć z pomocą mieszkańcom Wieliczki, Biskupic, a nawet pobliskiego Krakowa. Dodatkowym prezentem dla pracowników pogotowia i mieszkańców powiatu wielickiego jest nowy ambulans, do którego kluczyki wręczono podczas uroczystości. - Byli tacy co nie wierzyli, że te budynki powstaną i mówili, że im kaktus wyrośnie. Szkoda, że ich tu nie ma - podsumował starosta Adam Kociołek, który wraz z wicestarostą Henrykiem Gaworem i członkiem Zarządu Powiatu Wielickiego Tomaszem Broniowskim i Przewodniczącym Rady Powiatu Wielickiego wręczyli kosz kwiatów posłance Urszuli Ruseckiej, która była inicjatorką budowy inwestycji i pracowała nad jej sfinansowaniem. "Marzenia się spełniają, także moje marzenia! W dniu dzisiejszym został uroczyście otwarty w Wieliczce budynek Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego - miejsce stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego. Całkowita wartość zadania to 7 391 170, 46zł. Bardzo oczekiwana inwestycja, która zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo naszych mieszkańców" - podsumowała uroczystość na Facebooku.

#Wieliczka Dzisiaj, 17 lipca uroczyście otwarto nową siedzibę Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego - miejsca...

Opublikowany przez Urszulę Rusecką Poniedziałek, 17 lipca 2023
Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka