czwartek, 11 stycznia 2024 09:30

W Wieliczce powstaje całodobowe centrum opiekuńczo-mieszkalne

Autor Marzena Gitler
W Wieliczce powstaje całodobowe centrum opiekuńczo-mieszkalne

Długie starania Gminy Wieliczka rozpoczęte jeszcze w 2019 roku pozwolą na realizację prac inwestycyjnych związanych z budową całodobowego centrum opiekuńczego. Placówka powstanie na granicy Brzegów i Węgrzc Wielkich, w pobliżu Campus Misericordiae, gdzie zlokalizowane są Ośrodek Wsparcia Dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych oraz Punkt Socjalny Caritas w Brzegach - w tzw. strefie usług społecznych.

Celem centrów opiekuńczo-mieszkalnych jest pomoc dorosłym osobom z niepełnosprawnościami ze znacznym lub umiarkowanym stopniem poprzez zapewnienie pobytu całodobowego i pobytu dziennego.

- Możemy zaprezentować już projekt wykonawczy oraz pozwolenie na budowę Całodobowego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnościami, które powstanie w gminie Wieliczka, w miejscowości Węgrzce Wielkie. Placówka będzie służyła zarówno osobom z niepełnosprawnościami, jak i ich opiekunom – mówi Artur Kozioł, Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Placówka powstanie na granicy Węgrzc Wielkich i Brzegów, w sąsiedztwie gminnej strefy usług społecznych, gdzie funkcjonują już m.in. Ośrodek Wsparcia Dziennego dla osób starszych i z niepełnosprawnościami oraz Punkt Logistyczny Caritas, a gdzie w 2016 roku miało miejsce spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Budynek o łącznej powierzchni użytkowej prawie 900 mkw będzie mieć trzy kondygnacje. Na parterze przewidziano tzw. część dzienną, przeznaczoną dla 20 osób, a na dwóch piętrach – 18 pokoi (jednoosobowych i dwuosobowych) dla 20 osób wymagających stałej opieki.

Obok ośrodka zaplanowano teren rekreacyjny z ogrodem z altaną, ścieżkami spacerowymi, placem rekreacyjnym i obiektami małej architektury.

- To oczekiwana i potrzebna inwestycja. Będzie kosztować blisko 6 mln zł. Wieliczka sfinansuje ją w blisko 60 procentach ze swojego budżetu. Inwestycja jest dofinansowana z Funduszu Solidarnościowego – dodał burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka