poniedziałek, 22 listopada 2021 09:27

W Wieliczce powstaje ekologiczny mural. Będzie pochłaniał smog

Autor Marzena Gitler
W Wieliczce powstaje ekologiczny mural. Będzie pochłaniał smog

Mural pokryty specjalną powłoką pod wpływem światła będzie pochłaniał zanieczyszczenia z powietrza. Akcja ma promować ekologię.

W Wieliczce powstaje mural, który będzie pochłaniał smog. Malowidło powstaje na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 3 i tematycznie nawiązujący do Mikołaja Kopernika - patrona szkoły, która przygotowuje się do wyjątkowego jubileuszu - obchodów 150 - lecia swojej działalności.

Mural tworzony jest w ramach ogólnopolskiej akcji pn.„Ściany płucami miast”, której partnerem jest Strefą Energii - jedna z krakowskich firm fotowoltaicznych. Pierwszy mural o powierzchni 143 m² powstał w Zduńskiej Woli. W projekcie wykorzystana została specjalna powłoka PF-10 Airsol, która oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń, przyczyniających się do powstawania smogu. Farba wzmacnia fasadę budynku i jest samoczyszcząca, a także bakteriostatyczna i odkażająca. Według Urban Forest Model, 1000 m² powierzchni pomalowanej farbą usuwa nawet około 32 ton zanieczyszczeń rocznie.

Miasto i Gmina Wieliczka wspólnie z partnerem akcji  - Strafę Enargii chcą swoimi działaniami chcą zwiększać świadomości o ekologii, bezpośrednim wpływie człowieka na środowisko oraz propagować rozwiązania poprawiające kondycję powietrza.

fot. Fb. Miasto i Gmina Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje