poniedziałek, 1 marca 2021 13:48

Wadowice: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Autor Julia Mistarz
Wadowice: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Wadowicach rozpoczęły się obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych, w których uczestniczył m.in. burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Uroczystość odbyła się pod pomnikiem katyńskim. najprawdopodobniej po raz ostatni w tym miejscu. Burmistrz Wadowic zapowiedział  zmianę lokalizacji w przyszłym roku.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy wyklętych został ustanowiony przez sejm RP w 2011 roku, z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jest to jedno z najmłodszych świąt narodowych. Burmistrz Wadowic zapowiedział, jak będą przebiegały obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w przyszłym roku:

– To było prawdopodobnie ostatnie uczczenie żołnierzy niezłomnych w tym miejscu. W przyszłym roku 1 marca spotkamy się już na wadowickim cmentarzu komunalnym, gdzie obok cmentarza wojskowego powstaje właśnie Panteon Wyklętych. To będzie miejsce szczególnie poświęcone Żołnierzom Niezłomnym. Tam też będą pochowani Ci, których odnajdziemy na naszym terenie czy też poza granicami kraju. Pierwszym pochowanym tam żołnierzem najprawdopodobniej będzie porucznik Wojciech Stypuła, którego odnaleziono trzy lata temu na Litwie podczas poszukiwań przez pracowników Wydziału Poszukiwań i Inwentaryzacji IPN – poinformował burmistrz Bartosz Kaliński.

Info: UMiG Wadowice

Małopolska - najnowsze informacje