środa, 24 lutego 2021 12:57

Wakacje w lesie, zamiast w hotelu? Wkrótce to możliwe

Autor Aleksandra Tokarz
Wakacje w lesie, zamiast w hotelu? Wkrótce to możliwe

Pandemia koronawirusa mocno ograniczyła podróże. Lasy Państwowe mają jednak nowinę. Jeśli jesteś miłośnikiem biwaków i spędzania nocy w lesie, to ta informacja jest właśnie dla Ciebie.

Od pierwszego maja będzie można ... nocować w lesie. Taką informację przekazały Lasy Państwowe. W każdym z 429 nadleśnictw wyznaczone zostaną specjalne obszary leśne, gdzie miłośnicy nocowania „na dziko” będą mogli uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Decyzja to efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok. Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha. - Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych - podała spółka leśna.

Leśnicy będą dążyć do tego, aby w każdym nadleśnictwie teren, gdzie będzie można zanocować na dziko, liczył ok. 1500 ha.

Na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem. Najważniejszą zmianą, w stosunku do pilotażu, jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Przypomnijmy, biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych przez nadleśniczego, a poza nimi jest prawnie zabronione.

inf. Lasy Państwowe, fot. ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje