poniedziałek, 4 października 2021 10:21

Wiecznie zakorkowane Słomniki to już przeszłość. Ważny odcinek S7 w Małopolsce oddany do ruchu

Autor Aleksandra Tokarz
Wiecznie zakorkowane Słomniki to już przeszłość. Ważny odcinek S7 w Małopolsce oddany do ruchu

Kierowcy mogą już korzystać z drogi ekspresowej S7 na odcinku od węzła Szczepanowice do węzła Widoma. Udostępniona do ruchu 4 października 2021 r. inwestycja ma 13,1 km długości, dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z pozostawioną rezerwą na budowę trzeciego pasa. Fragment S7 nie tylko ułatwi budowę północnej obwodnicy Krakowa, ale także odciąży często mocno zakorkowane Słomniki.

- Droga ekspresowa S7 to jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych naszego kraju. Połączy trójmiejskie porty, a także port w Elblągu, który zyska dostęp do morza dzięki przekopowi Mierzei Wiślanej i budowie kanału żeglugowego, z południem Polski. To droga o dużym znaczeniu gospodarczym i turystycznym. Dzięki jej realizacji znacząco poprawi się też bezpieczeństwo ruchu drogowego - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W ramach zadania wybudowane zostały dwa węzły: Szczepanowice i Widoma. Z obydwu zjechać będzie można na drogę krajową nr 7. Powstało 10 wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt, trzy przejazdy gospodarcze pod S7 i estakada w Szczepanowicach, która jest najdłuższym obiektem inżynierskim na tym odcinku, o długości ponad 680 m. Nowy obiekt przebiega nad linią kolejową, drogami powiatowymi i rzeką Szreniawą.

Zakres inwestycji obejmował budowę drogi ekspresowej S7 z dzielącym pasem ziemnym oraz pasami awaryjnymi, a także budowę węzłów drogowych łączących S7 z istniejącym układem komunikacyjnym oraz obiektów inżynierskich w ciągu drogi ekspresowej i dróg krzyżujących się z nią, wraz z wykonaniem korekty przebiegu tych dróg na odcinkach dojazdów do obiektów. W ramach budowy wykonano elementy odwodnienia drogi i obiekty towarzyszące, drogi dojazdowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu oraz infrastruktury technicznej.

Wykonawcą prac była firma Mota-Engil Central Europe. Koszt inwestycji to ponad 508 mln zł, a gwarancja na wykonane prace wynosi 10 lat.

Tym samym z ulgą mogą w końcu odetchnąć mieszkańcy Słomnik - nowy odcinek drogi ekspresowej S7 omija bowiem tę miejscowość. Do tej pory droga krajowa nr 7 szczególnie mocno korkowała się właśnie w Słomnikach.

Droga ekspresowa S7 / fot. Ministerstwo Infrastruktury

Kolejny fragment S7 zostanie oddany do użytku w 2023 roku.

fot. GDDKiA Kraków

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje