poniedziałek, 12 czerwca 2023 07:06

Węże pożarnicze - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Autor Artykuł sponsorowany
Węże pożarnicze - wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Szybkie i efektywne dostarczenie środka gaśniczego w obszar objęty pożarem ma kluczowe znaczenie dla powodzenia akcji gaśniczej. Węże pożarnicze są podstawowym elementem służącym do pobierania i transportowania wody oraz środków pianotwórczych - od miejsca czerpania na przykład hydrantu do miejsca pożaru. Poznajmy podstawowe informacje na temat węży strażackich i nie tylko.

Węże pożarnicze - dwa podstawowe rodzaje

Istotnym podziałem węży pożarniczych jest podział ze względu na funkcję, jaką dany wąż może pełnić. Węże pożarnicze dzielimy na węże tłoczone oraz węże ssawne. Pierwsze z nich służą tylko i wyłącznie do tłoczenia wody lub wodnych roztworów środka pianotwórczego. Są lekkie i elastyczne. To węże płaskoskładane - po zwinięciu ich w rolkę zajmują niewiele miejsca. Dopiero pod wpływem ciśnienia tłoczonego w nich medium zwiększają swoją objętość do zaprojektowanego przekroju. Natomiast węże ssawne są wyposażone w oplot druciany, który przeciwdziała zaciskaniu się węża na skutek podciśnienia, które powstaje na przykład w trakcie pobierania wody z otwartego zbiornika.

Złącza STORZ w wężach pożarniczych

Najpopularniejszym i powszechnie stosowanym złączem w wężach strażackich jest złącze STORZ. Za tym oznaczeniem kryją się złącza symetryczne, których historia sięga roku 1882. Zostały one opracowane przez Guido Storza. Szybko zwiększyłaa się ich popularność jako standardowe złącza nie tylko do węży, ale także do armatury strażackiej, takiej jak na przykład prądownice czy kurtyny wodne. Sposób ich użytkowania zapewnił im takie określenia jak złącze strażackie lub złącze hydrantowe. Złącza STORZ są wykorzystywane nie tylko w wężach pożarniczych, ale także jako złącze przemysłowe do wielu zastosowań. Kluczową zaletą opisywanych złączy jest szybkość łączenia. Do całkowitego połączenia potrzeba jedynie 1/4 obrotu. Posiadają symetryczną budowę, co przyśpiesza pracę z nimi i eliminuje ryzyko błędnego podłączenia.

Węże budowlane, rolnicze i przemysłowe

Różnego rodzaju węże znajdują zastosowanie nie tylko w walce z ogniem. Straż Pożarna i inne służby wykorzystują je chociażby do usuwania skutków powodzi - do wypompowywania wody z zalanych obszarów. Węże służą także do transportowania różnych płynnych, a także sypkich substancji w przemyśle chemicznym, spożywczym, rolnictwie, w systemach nawadniania, do transportu ścieków, w autocysternach, oraz w budownictwie. Specjalne węże budowlane posiadają wzmocnioną konstrukcję, dzięki której są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nawet przy niskiej temperaturze. Są przydane na przykład przy pracach ziemnych do usuwania wody z wykopów.

Szeroka oferta różnego rodzaju węży w najlepszych cenach

W obszernej ofercie internetowego sklepu Sorbex znajdują się profesjonalne węże pożarnicze, węże budowlane oraz węże przemysłowo-rolnicze najwyższej jakości. To sprawdzone produkty, cieszące się bardzo dobrą opinią. Posiadają one stosowne deklaracje potwierdzające wysoką jakość wykonania i zgodność z obowiązującymi normami. W stałej sprzedaży dostępne są węże w szerokim zakresie średnic, poczynając od DN 25, aż do DN 305.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka