sobota, 8 czerwca 2024 05:54

Wiadomość z Wieliczki dla przyszłych pokoleń. Zostanie ukryta w kopule na szczycie wieży

Autor Marzena Gitler
Wiadomość z Wieliczki dla przyszłych pokoleń. Zostanie ukryta w kopule na szczycie wieży

W nowej kapsule czasu, jaka zostanie zamontowana w kuli, na szczycie dzwonnicy przy kościele św. Klemensa w Wieliczce, umieszczono list do przyszłych pokoleń. W uroczystości wzięli udział starosta Roman Ptak i wicestarosta Ewa Ptasznik.

Dokumenty ukryte w kuli

W kwietniu podczas remontu dzwonnicy przy kościele św. Klemensa w Wieliczce w kuli umieszonej na szczycie znaleziono kapsułę czasu.

"Mniej więcej za miesiąc, po odnowieniu krzyża i pozłoceniu kuli,  butelka wraz z pergaminem wróci na wieżę. Do kuli zostanie włożona również kapsuła czasu wraz z listem od współczesnych do przyszłych pokoleń, o czym poinformujemy w późniejszym terminie" - zapewniła parafia na Facebooku.

WEHIKUŁ CZASU❗️ Dzisiaj tj. 17 kwietnia podczas demontażu krzyża i kuli z dzwonnicy przy kościele św. Klemensa w...

Opublikowany przez Parafia św. Klemensa w Wieliczce Środa, 17 kwietnia 2024

Nowa kapsuła czasu

W nowej kapsule czasu, jaka zostanie zamontowana w kuli, na szczycie remontowanej obecnie dzwonnicy przy kościele świętego Klemensa w Wieliczce, umieszczono list do przyszłych pokoleń. W uroczystości wzięli udział starosta Roman Ptak i wicestarosta Ewa Ptasznik.

Starosta wielicki Roman Ptak i wicestarosta Ewa Ptasznik przy nowej kapsule czasu/fot. Powiat Wielicki

Pozłacana kula, w której umieszczono kapsułę czasu, w połowie kwietnia została zdemontowana wraz z krzyżem z przykościelnej dzwonnicy w ramach trwającego remontu pokrycia dachowego zabytkowego kościoła. Wtedy odkryto, że w jej wnętrzu znajduje się zakorkowana butelka a w niej pergamin z tekstem w języku łacińskim i polskim. Z jego treści wynika, że dzwonnica została pokryta miedzianą blachą w 1911 roku. Na odwrocie dokumentu umieszczono dodatkowy zapis mówiący, że w 1938 roku, kiedy proboszczem parafii był ks. Józef Śliwa, odnowiono i przerobiono krzyż, pozłocono kulę i naprawiono dach dzwonnicy.

Po 113 latach obecni Wieliczanie, dopisują swoją wiadomość dla przyszłych pokoleń. W kapsule czasu obok listu, umieszczono wspomniany pergamin w butelce, w której został znaleziony oraz aktualne wydania Tygodnika Gość Niedzielny i Panoramy Powiatu Wielickiego. Kapsuła zostanie umieszczona w odnowionej kuli i wraz z krzyżem ponownie zamontowana na wyremontowanej dzwonnicy kościoła.

inf. i fot. Powiat Wielicki

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka